لوگو شاهین پرواز

آغاز پرواز تهران - مسکو از بهمن

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی Iranway ، هواپیمایی ماهان از اول بهمن ماه مطابق با بیست و یکم ژانویه پرواز خود را به صورت هفتگی بین تهران-مسکو آغاز خواهد کرد. از اسفند ماه این پروازها به دو روز در هفته افزایش خواهد یافت و روزهای دوشنبه و پنجشنبه برقرار خواهد بود.

3 بهمن ماه

یکی از شرایط و محدودیت های که در دوران تحریم ایجاد شده بود لغو برخی پروازهای بین المللی بود؛ دلیل این امر را می توان در عدم به روز رسانی ماوگان هوایی ایران جستجو کرد عاملی که پس از لغو تحریم ها به واسطه توافق هسته ای تا حدودی مرتفع شده است بدان معنا که با اجرای برخی از مفاد در توافق هسته ای ایران این امکان را پیدا کرد که برای تجهیز دوباره ناوگان هوایی خود قطعات و هواپیما از سایر کشورها خریداری کند و این امر باعث از سرگیری برخی پروازهای ایران که در آن مدت لغو شده بود؛ شده است. سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در صفحه فیس بوک خود در 16 تیرماه اعلام کرده بود که "در آستانه سفر رئیس جمهور به روسیه و به دنبال پیگیری های مکرری که در چند ماه گذشته صورت گرفت، یادداشت تفاهم مورد توافق میان دو کشور ایران و روسیه در زمینه حمل و نقل هوایی طی روزهای گذشته به امضا رسید. این سند را طرف روس پس از امضاء به سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی ایران ارسال کرده است."

براساس تفاهمنامه ایران و روسیه در زمینه حمل و نقل هوایی؛ دو کشور بدون محدودیت می‌توانند در زمینه راه‌اندازی خطوط هواپیمایی اقدام کنند. افزایش فرکانس پروازها، نقاط پروازی و شرکت‌های هواپیمایی معین از جمله دیگر مفاد این یادداشت تفاهم است. با امضای این سند علاوه بر ایران ایر، شرکت‌های دیگر علاقمند می‌توانند پروازهای برنامه‌ای خود به روسیه را راه اندازی کنند. شرکت هواپیمایی ماهان از جمله شرکت‌های علاقمند در این زمینه است که هم اکنون نیز پروازهای چارتر به مسکو و سوچی را راه‌انداخته است.

مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه از راه اندازی خط پروازی تهران-مسکو از سوی خط هوایی ماهان خبر داده و در این باره گفته است که : "هواپیمایی ماهان از اول بهمن ماه مطابق با بیست و یکم ژانویه پرواز خود را به صورت هفتگی بین تهران-مسکو آغاز خواهد کرد. از اسفند ماه این پروازها به دو روز در هفته افزایش خواهد یافت و روزهای دوشنبه و پنجشنبه برقرار خواهد بود. سال گذشته میلادی پرواز ایران ایر به مسکو نیز که چند سالی متوقف بود مجدداً راه اندازی شد. انتظار می‌رود با روند کنونی گسترش روابط ایران و روسیه و همچنین زمینه‌ها و ظرفیت‌های جدید پدید آمده پروازهایی بین پایتختها و مناطق دو کشور در آینده افزایش یابد."

یادآور می شود: خبرگزاری اسپوتنیک روسیه سوم مهرماه به نقل از منوچهر منطقی، رئیس سازمان صنایع هوایی ایران نوشته است که "تهران برای خرید سوپرجت‌های سوخو-100 با مسکو قرارداد امضا کرده است. منطقی به اسپوتنیک گفته است که بر اساس این قراردادها که در جریان نمایشگاه هوایی اخیر در روسیه منعقد شده، ایران قصد دارد قطعات مرتبط با ماهواره نیز از مسکو دریافت کند. اسپوتنیک در گزارش خود ارزش قرارداد منعقد شده میان دو کشور را رقم سرسام‌آور 21 میلیارد دلار را اعلام کرده است. قراردادهای زیادی برای خرید این نوع هواپیما وجود دارد. سوخو 100 مدرن‌ترین هواپیمای مسافربری روسیه است. هر فروند از این هواپیما که قادر به حمل 108 مسافر است، حدود 50 میلیون دلار قیمت دارد.

آغاز پرواز

http://tnews.ir/

www.shahinparvaz.com