جالب ترین حقایق درباره برج ساعت شگفت انگیز بیگ بن

یگ بن که اغلب به ساعت و برج ساعت در لندن اشاره دارد، نام مستعاری برای ناقوس بزرگ ساعت است. این برج رسما بنام برج الیزابت شناخته شده و در سال 2012 در جشن شصتمین سال سلطنت الیزابت دوم تغییر نام داد. حکایت اینست که نام بیگ بن توسط خود اهالی لندن به آن داده شده است. این روزها برجهای ساعت اغلب از نظر زیبایی شناسی خود تحسین می شوند و زمانی طولانی از وقتیکه کاربرد واقعی داشته اند گذشته است. برجهای ساعت در مرکز شهرها ساخته می شدند و اغلب بلندترین سازه بودند. وقتی برجهای ساعت شایع تر شدند، طراحان دریافتند که قراردادن اعداد در خارج از برج ها به اهالی شهر این اجازه را می دهد که هر زمان بخواهند ساعت را بخوانند. در این بخش بعضی از جالبترین حقایق درباره این سازه شگفت انگیز را لیست کرده ایم.

1- شماره 1

براساس تحقیقات، لندنی ها به بیگ بن بعنوان محبوبتریتن جاذبه توریستی رای داده اند.

2- آمار

طول عقربه کوچک ساعت 2.7 متر، عقربه بزرگ 4.2 متر و ارتفاع اعداد 0.6 متر است.

3- اسم

زنگ ساعت بطور رسمی ناقوس بزرگ نامیده می شود اما اسم مستعار خود، "بیگ بن" را از سر بنجامین هال (Sir Benjamin Hall) گرفته که اولین مامور عالی رتبه امور عام المنفعه در سال 1855 و ناظر مراحل بعدی بازسازی مجلس پارلمان بود.

4- زنگوله های کوچک

زنگها هر 15 دقیقه به صدا در می آیند و از فاصله 12 کیلومتری قابل شنیدن هستند.

5- روز یادبود

هرساله در روز یادبود زنگها به نشان یازدهمین ساعت از یازدهمین روز از یازدهمین ماه، یعنی زمان صلح و آتش بس جنگ جهانی اول، به صدا در می آیند.

6- معنی مرسوم

کلمات لاتین زیر صفحه ساعت به این معنیست: خدایا ملکه ویکتوریای اول ما را در امان نگهدار.

7- دومین حقیقت درباره اسم

دومین تئوری اینست که این اسم از روی نام یک قهرمان بوکس سنگین وزن بنام بنجامین کانت (Benjamin Caunt) درآن زمان گرفته شده و همچنین بیگ بن اسم مستعاریست که در جامعه بطور معمول به سنگین ترین در نوع خود اطلاق می شود.

8- زمان از دست رفته

ساعت بیگ بن در اوت 1949 وقتیکه یک دسته سار روی عقربه دقیقه شمار آن نشستند، چهار و نیم دقیقه عقب افتاد.

9- اولین نوا

اولین پخش رادیویی نوای بیگ بن در زمان تحویل سال 1924 بود.

10- سازنده ساعت

عملکرد ساعت توسط ادموند بکت دنیسون (Edmund Beckett Denison) که یک وکیل بود طراحی شد. ادوارد دنت (Edward Dent) طرح اولیه را آغاز کرد اما دنیسون اصلاحات چندگانه آن را به پایان رساند، بنابراین او در واقع بعنوان طراح اصلی شناخته می شود.

11- یک پنی برای اندیشه

هرسال این ساعت با یک پنی تنظیم می شود. اگر ساعت جلو رود یک پنی به پاندول اضافه می شود و اگر عقب باشد یک پنی از روی پاندول برداشته می شود. ساعت در ازای هر پنی اضافه شده 5/2 از یک ثانیه را بدست می آورد.

12- جنگ جهانی دوم

در زمان جنگ جهانی دوم چراغهای برج بی نور بودند تا مرجعی برای بمب افکنهای آلمانی نباشند.

13- هزینه

اگر بیگ بن امروز ساخته می شد هزینه ای معادل 200 هزار دلار آمریکا داشت.

14-زنگهای بی نام

چهار زنگ وجود دارند که هر یک ربع ساعت نواخته می شوند و بدون نام هستند.

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

نظرات کاربران