لوگو شاهین پرواز
  • MEHDI2222.jpg MEHDI2222.jpg

ساخت ۴هزار قطعه فلزی و غیرفلزی غیرحساس در ایران ایر

مدیرکل کارگاه های مکانیک «هما» کمال پالیزدار در حاشیه برگزاری نخستین نمايشگاه فرصت‌های طراحی و ساخت قطعات هوانوردی در گفت و گو با خبرنگار «کن نیوز » با اشاره به اینکه صنعت هوانوردی به خصوص در بخش مسافربری صنعتی وابسته و متعلق به غربی هاست گفت: ما در شرکت هواپیمایی ایران ایر به دلیل نیازهایی که در این صنعت داشتیم و به دلیل فشارهای ناشی از سال های تحریم، اقدامات فراوانی در خصوص تامین و تعمیر قطعه انجام دادیم.

مدیرکل کارگاه های مکانیک «هما» کمال پالیزدار در حاشیه برگزاری نخستین نمايشگاه فرصت‌های طراحی و ساخت قطعات هوانوردی در گفت و گو با خبرنگار «کن نیوز » با اشاره به اینکه صنعت هوانوردی به خصوص در بخش مسافربری صنعتی وابسته و متعلق به غربی هاست گفت: ما در شرکت هواپیمایی ایران ایر به دلیل نیازهایی که در این صنعت داشتیم و به دلیل فشارهای ناشی از سال های تحریم، اقدامات فراوانی در خصوص تامین و تعمیر قطعه انجام دادیم.

پالیزدار ادامه داد:ایران ایر به دلیل قدمت خود از سال های قبل درگیر ساخت کارگاه های مختلف بوده و کار تعمیر قطعه را از سال ها پیش انجام می دهد. اما از زمانی که تحریم ها تشدید شد ما در ایران ایران ایر به دلیل مشکلاتی که این تحریم ها برای ما ایجاد کرده بود به ساخت قطعه روی آوردیم و این توانمندی را در خود ایجاد کردیم و مجوز لازم برای تولید قطعه برای استفاده در هواپیماهای خودمان در یک حیطه محدود کسب کردیم.

وی افزود: در حال حاضر نزدیک به ۴هزار قطعه فلزی و غیرفلزی مورد استفاده در هواپیما که جنبه حساس ندارد را می سازیم و درهواپیماها استفاده می کنیم. بسیاری از قطعاتی که مسافر در کابین هواپیما می بیند مانند متعلقات صندلی که ساخت آنها بسیار پیچیده است توسط مجموعه ایران ایر ساخته می شود.

مدیرکل کارگاه های مکانیک «هما» با تاکید بر این موضوع که حضور ایران ایر در نخستین نمايشگاه فرصت‌های طراحی و ساخت قطعات هوانوردی به دلیل است که ایران ایر قرار نیست به عنوان یک یک ایرلاین همه قطعات مورد نیاز خود را خودش بسازد گفت: ما در این نمایشگاه هستیم تا توانایی و توانمندی شرکت های دانش بیان و دیگر صنعت کاران داخل کشور را از نزدیک مشاهده و بررسی کنیم تا بتوانیم با عرضه نیازهای خود در بخش قطعات و در نهایت کار کارشناسی این شرکت ها برای ساخت بخشی از این قطعات مورد نیاز، برای دریافت مجوزهای لازم با سازمان هواپیمایی کشوری ارتباط برقرار کرده و در صورتی که بتوانند استانداردهای مورد تایید سازمان هواپیمایی کشوری را دریافت کنند ما در ایران ایر از اسنکه بتوانیم از تولیدات داخلی صنعت گران کشور خود استفاده کنیم استقبال خواهیم کرد.

پالیزدار در توضیح قطعاتی که ایران ایر در این نمایشگاه به نمایش گذاشته است نیز با اشاره به اینکه ایران ایر به دنبال بلندپروازی در این بخش نیست گفت: ما در ایران ایر به دنبال برخورد شعاری در بخش ساخت قطعه نیستیم بلکه می خواستیم کاری را در این نمایشگاه ارائه دهیم که برای ساخت آن حتما جایی در داخل کشور وجود داشته باشد.

مدیرکل کارگاه های مکانیک «هما» تصریح کرد: بسیاری از قطعاتی که ایران ایر در این نمایشگاه به نمایش گذاشته یه صورت مواد خام (row material) مانند انواع آلومینیوم ها، پارچه ها، پرچ ها، انواع رنگ و مشتقات آن که بر روی هواپیما استفاده می شود زیر ساخت آن برای تولید در داخل کشور و اینکه چنین شرکت های تولیدکننده ای بتوانند با سازمان هواپیمایی کشوری هماهنگ شود و استانداردهای لازم را دریافت کنند وجود دارد.

کمال پالیز دارد ادامه داد: موادی که در نمایشگاه در غرفه ایران ایر به نمایش گذاشته شده مانند آلومینیوم، مصرف گسترده ای در ایران ایر ندارد اما اگر صنعتگران داخلی بتوانند آن را تولید کنند بسیاری از ایرلاین های داخلی کشور می توانند از آن استفاده کنند. از سوی دیگر برخی قطعات نیز هستند که در بخش های مختلف هواپیما مانند انواع ابرهای صندلی، صندلی مسافر، صندلی خلبان، تایر، ترمز هواپیما و برخی قطعات مشابه را همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره کردم جنبه حیاتی و حساس را ندارد آوردیم خوشحال می شویم تا منابعی برای تولید آنها در داخل کشور پیدا کنیم که هم جنبه اشتغالزایی داشته باشد و هم بتواند جوانان تحصیل کرده در این حوزه را به ایجاد شرکت های دانش بنیان ترغیب کند.

تولید تستر لندینگ گیر ایرباس ۳۲۰

مدیرکل کارگاه های مکانیک «هما» با اشاره به اینکه این شرکت موفق شده تا به تازگی تستر لندینگ گیر ایرباس ۳۲۰ که بخش اصلی و پاور این قطعه توسط یک شرکت دانش بنیان داخلی تامین شده را ساخته است تاکید کرد:در حال حاضر به دنبال آن هستیم تا کارشناسان هواپیمایی کشوری را برای بازدید و بررسی قطعه ای که ساخته ایم هستیم تا بتوانیم مجوز و استاندارد لازم را از سازمان هواپیمایی کشوری دریافت کنیم.