سوغات کرمان

زیره

یکی دیگر از بهترین و معروف ترین محصول کرمان که به عنوان سوغات هم از آن استفاده میشود زیره کرمان است.

از این رو در مصرف روزانه مردم کرمان نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیره پلوی کرمان یکی از غذاهای اصیل و خوشمزه کرمان می‌باشد

ایران

پته دوزی

یکی از آثار دستی استان کرمان پته دوزی میباشد ، پته دوزی نوعی از رودوزی کرمان میباشد که زمینه ایی که پته روی آن رودوزی میشود پارچه ایی ضخیم و پشمی میباشد که عریض نامیده میشود.نقوشی که توسط زنان و دختران پته دوز طراحی میکنند کاملا ذهنی میباشد.

احتمالا پته دوزی از زمان صفوی هم کاربرد داشته است.

یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین سوزن دوزیهای سنتی ایران پته دوزیمیباشد که در تاریخ گذشته فرهنگی کرمان ریشه عمیقی دارد . پارچه پته دوزی دارای ظرافت و زیبائی خاصی دارد که از سوزن دوزیهای ظریف پوشیده شده است و تنها در کنار طرحهای دوخته شده فضای بسیار کمی از زمینه به صورت ساده باقی می ماند و گاهی هم تمام زمینه سوزن دوزی شده و گویی زمنیه ای در کار نیست

. به طور متوسط برای دوخت هر متر پته به حدود ۴۰۰۳۳۷۵ گرم نخ نیاز است، دوخت خطهای کشیده شده در شال را تماماً خط دوزی می‌کنند که همان ساقه دوزی است برای پارچه‌های قرمز خط دوزی مشکی است پارچه سفید خط دوزی زرد است. پارچه مشکی و سبز خطهای آن به رنگ زرد دوخته می‌شود. بعد از اینکه خط دوزی تمام شد خطوط اصلی نقش که ساقه دوزی شد داخل آن با شیوه خاصی از سوزن دوزی پر می‌شود که اصطلاحاً پتک چهارگوش می‌گویند این دوخت معمولاً بین خطوط موازی حاشیه باریکی وجود دارد که از دوخت تیک چهارگوش پر می‌شود.

معروفترین نقوش پته، طرح پته‌ای یا درخت زندگی است که به نامهای متعدد در پته به کارگرفته می‌شود،مثل پته میری پته جقه‌ای، ، پته ترمه‌ای، پته سربندی، پته کردستانی، پته بادامی، پته افشاری، و غیره.

از دیگر طرحهای پته دوزی، سروچه، پیچک ترنج، نقوش حیوانی بخصوص پرندگان و لچک ترنجی را می‌توان نام برد. در حال حاضر پته دوزی بر روی سجاده، جا قرآنی، پرده، رویه کوسن، زیر لیوانی، رومیزی، سوزنی، بقچه و... انجام می‌شود.

پسته کرمان

در کرمان کشت پسته رتبه اول را دارد و در ایران و افغانستان به صورت خودرو رشد میکند.

پسته طبیعتی گرم و خشک دارد و در آن مقدار زیادی پروتئین گیاهی ، مواد معدنی نظیر پتاسیم و منیزیم و مواد نشاسته غنی وجود دارد و برای تقویت بیمازان و اشخاص ضعیف مناسب است.

مغزپسته بعلت داشتن آهن خون ساز است و برای کسانی که کم خونی دارند مفید است.برای تقویت مغز و ذهن برای آرامش قلب آرام کردن اعصاب برای باز کردن مجاریکبد مصرف پسته را پیشنهاد و توصیه میکنیم و برای بسیاری از درد های دیگر مفید است.

مضرات مغز پسته چربی زیادی دارد و بنابراین برای معده مناسب نیست و کسانیکه معده ضعیف دارند باید آنرا با زردآلو بخورند ضمنا مغز پسته گرم و خشک است خوردن زیاد آن باعث گرمی بدن و کهیر و دانه‌های قرمز رنگ در پوست می‌شود .برای رفع گرمی و خشکی باید سرکه انار ترش و یا برگه زردآلوی ترش مصرف کنند.

حنا

یک نوع درخچه در مناطق جنوبی ایران از جمله اطراف استان سیستان و بلوچستان (اطراف چابهار)، استان کرمان (کرمان ، بم و نرماشیر)، بندرعباس و بوشهر، استان خوزستان (اطراف اهواز) و یزد رویش دارد درخچه حنا میباشد.

که ارتفاع آن نزدیک به 7 متر است برگ‌های این درختچه، ساده، بیضی، نوک تیز و به طول تا 3 و به عرض تا 1 سانتی متر هستند. این برگ‌ها به طور متقابل بر روی ساقه قرار می‌گیرند. گل‌های حنا سفید یا مایل به گلی کوچک و به صورت مجتمع خوشه مانند، با ظاهری زیبا بر روی ساقه قرار دارند. درختچه‌ی جوان بدون خار، ولی درختچه‌های مسن، دارای خار هستند. قسمت مورد استفاده‌ی حنا برگ آن است ؛

خرما

یکی از میوه های بهشتی که از سرطان سیستم دستگاه گوارش جلو گیری میکند و بهبود کننده عملکرد دستگاه گوارش و اشتها آور و موثر در پیشگیری و درمان بیماری‌های همچون فقر آهن، کم خونی و چربی خون و کمک به حفظ سلامت دستگاه عصبی میباشد.

خرما یکی از مهم ترین محصول کشاورزی است که ممردم کرمان با توجه به شرایط آب و هوایی شرق و جنوب کرمان یکی از قطب های تولید خرما میباشد. . خرما میوه ایی شیرین، خوش طعم و خوش خوراک و در ردیف میو هایی قرار می‌گیرد که سرشار از کلسیم، فسفر، منیزیم و ویتامین‌ها بوده که برای تأمین سلامتی بدن بسیار مفید و ضروری می‌باشند.

فواید دیگر خرما اسپات خوشه نر خرما اگر به صورت تازه مصرف شود بمنظور تقویت کار قلب و کبد بسیار مفید است و مالیدن آن به دندان، باعث تقویت دندان شده از پیوره و چرکی شدن، جلوگیری می‌کند.

زیره

یکی دیگر از بهترین و معروف ترین محصول کرمان که به عنوان سوغات هم از آن استفاده میشود زیره کرمان است.

از این رو در مصرف روزانه مردم کرمان نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیره پلوی کرمان یکی از غذاهای اصیل و خوشمزه کرمان می‌باشد

قالی کرمان

یکی از سوغات دیگری که زیبا و نفیس است قالی کرمان است که دلیل آن رنگ آمیز ی و طرح آن خاص است.که در منطقه شهری باف کرمان گره ایی که مورد استفاده است گره فارسی میباشد که در بافت قالی بسیار ظریف است می‌رود و در مناطق روستایی باف، هم گره فارسی و هم گره ترکی رایج است از طرفی دیگر گره‌های جفتی و در دهه‌های اخیر بی گره بافی (کمانش) هم در کرمان رایج شده است

کلمبه

یکی دیگر از سوغات معروف و شیرین استان کرمان کلمبه است که شامل روغن جامد و آرد و بیکینگ پودر و ماست و زرده تخم مرغ و ماست و زعفران خرما و گردو و هل و دارچین میشود.

که به این صورت پخته میشودآرد را با روغن در ظرفی خوب مخلوط و ورز میدهیم تا خمیر شود.در ظرفی دیگر، ماست، بیکینگ‌پودر، زرده‌های تخم‌مرغ و زعفران دم‌کرده را با قاشق مخلوط و به خمیر آماده شده اضافه میکنیم و مخلوط میکنیم. خمیر چسبنده‌ای به دست می‌آید، این خمیر را دو ساعت در یخچال استراحت دهید تا چسبندگی خمیر از بین برود.

بعد از دو ساعت، خمیر را بین دو لایه نایلون به قطر نیم سانتی‌متر باز کنید. خمیر را با قالب دایره به شکل گرد قالب بزنید. (می‌‌توان با دهانه لیوان این کار را انجام داد.)

سپس از مواد میانی کلمپه برمیداریم و وسط خمیر قرار میدهیم. بعد لایه‌ای دیگر از خمیر را قالب زده روی آن قرار میدهیم و آن را با مهر مخصوص کلوچه مهر میزنیم. دقت داشته باشید که حتماً قبل از مهر زدن، مهر چوبی باید آغشته به آرد شود. بعد دور خمیر را میپیچونیم کلمپه‌های آماده را در سینی فر میچینیم و آنها را 15 تا 20 دقیقه در فر با دمای 160 درجه سانتی‌گراد بپزید. نباید رنگ این شیرینی هنگام پخت تغییر کند

نان روغن جوشی

در کرمان برای مراسم عزاداری و و بیشتر برای خیرات نانی به نام نان روغن جوشی پخته میشود.که البته در یزد نونی شبیه به این به نام سوروک و در مشهد به نام روغن جوشی پخته میشودکه از این نان برای عصرانه هم پخته میشود.

موادی که برای تهیه نان روغن جوش استفاده میشود.

آرد ، شکر ، زردچوبه ، نمک ، کنجد ، تخم گشنیز ، سیاه دانه و خشخاش و زیره و شنبلیله ،آب و روغن مایع میباشد.

خمیر مایه وشکررا در 1استکان آب ولرم میریزیم وکمی هم میزنیم و در استکان را میبندیم و میگذاریم عمل بیاد. نمک، زردچوبه و(خشخاش،کنجد، تخم گشنیز، شنبلیله ،گل خشت، سیاه‌دانه،زیره و) را داخل خمیر مایه عمل اومده میریزیم وبعد از هم زدن کم کم ارد و بعد آب را کم کم به آ ن اضافه کرده ودائما ورز میدهیم تا خمیر یکدستی بشه که به دست نچسبه.سپس روی خمیر را با پارچه گرمی بپوشانید 1تا1.5 ساعت استراحت کنه تا حجم دوبرابر بشه وخمیر ور بیاد. بعد ازخمیر چونه‌های کوچک به اندازه دلخواه برداشته بعدازپهن کردن درماهیتابه که روغن داغ کردیم با حرارت نه چندان زیاد سرخ می‌کنیم در ضمن وقتی نونها رو توی روغن گذاشتیم یه چندتا سوراخ سریع با چنگال روشون ایجاد می‌کنیم که قشنگ پخته بشن. (البته اگه فرصت تهیه خمیر نداشتین می‌تونین خمیر اماده نونهای حجیم مثل نون بربری رو از نانوایی بگیرین وزردچوبه واون ادویه‌ها رو اضافه کنیدوتوی روغن سرخ کنید.

www.shahinparvaz.com

سوغات کرمان،تور کرمان،شاهین پرواز

نویسنده : گروه تحقیق و توسعه شاهین پرواز 1396/2/12

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

نظرات کاربران