لوگو شاهین پرواز
  • 002e441ae4ff8e4e445abfbf2cebe3ed.jpg 002e441ae4ff8e4e445abfbf2cebe3ed.jpg
  • download.jpg download.jpg
  • large-569.jpg large-569.jpg
  • آش-عدس-و-بلغور-800x600.jpg آش-عدس-و-بلغور-800x600.jpg
  • آش-عدس-و-بلغور-سنندج.jpg آش-عدس-و-بلغور-سنندج.jpg
  • برویشین-تورش1.jpg برویشین-تورش1.jpg
  • قایرمه2.jpeg قایرمه2.jpeg

غذاهای استان کردستان

آش عدس بلغور

یکی از غذاهای خوشمزه و لذیذ استان کردستان آش عدس بلغور میباشد که شامل :عدس ،بلغور ،پیاز ،سیب زمینی ،نمک و فلفل و نعنا داع است . طرز تهیه :

عدس و بلغور را همرا با زردچوبه و روغن روی حرارت قرار میدهید تا پخته شوند سپس فلفل و پیاز داغ را به آن اضافه می کنید تا بجوشد و بعد از آن ،نمک اضافه میکنید و در اخر سیب زمینی را به صورت خورد شده در آن میریزید تا پخته شود .

بروشین

غذای محلی استان کردستان که بسیار خوشمزه میباشد . شامل بلغور ،لپه ،پیاز ، فلفل و نمک و روغن و زرد جوبه است .

طرز تهیه :

لپه و بلغور را بگذارید با آب خوب پخته شوند و سپس زردچوبه و پیاز و نمک را به ان اضافه کنید

ریواس

این غذا سرشار از ویتامیت A، B , C میباشد و دارای خواص درمانی مانند رفع عطش و حرارت درونی، تقویت معده، رفع سستی و بیحالی بدن، تقویت بینایی چشم ،میباشد . باید توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد آن باعث دل درد میگردد.خورش ریواس شامل : گوشت گوسفند ، پیاز و نمک و سبزی نعنا و جعفری است .

طرز تهیه :

ابتدا گوشت را سرخ کرده و بعد آن را به مدت یک ساعت با آب بجوشانید و سپس سبزی و پیاز را به آن اضافه کنید و بگذارید به آرمی پخته شود .

شلیکه

میان وعده محلی شلیکه ، که در استان کردستان را بر روی وسیله ای بنام ساج تهیه می کنند و در فصل بهار از این غذا بسیار استفاده میشود این غذا شامل :

آرد ،شیرتخم مرغ،نمک ، بیکینگ پودر

قایرمه

غذای معروف و محلی استان کردستان قایرمه است که شامل : کنگر ،آرد ، زیره ،بیکینگ پورد، تخم مرغ ، آب یا شیر محلی ،زعفران و روغن

طرز تهیه :

تیغ‌های کنگر به طول ۳ سانتی‌متر ببرید سپس آرد را در ظرفی گود بریزید نمک، فلفل سیاه، زیره و بکینگ پودر قرار دهید و سپس درظرفی دیگر تخم‌مرغ، شیر، روغن و زعفران دم کرده را با هم مخلوط کرده و به مخلوط آرد اضافه کنیدآنقدر انها را باهم همبزنید تا غلیظ بشوند کنگرها یا کرفس‌های برش خورده را در داخل خمیر ریخته و دانه‌دانه در روغن سرخ کنید .

www.shahinparvaz.com

گروه تحقیق و توسعه شاهین پرواز

1396/2/23