لوگو شاهین پرواز
  • 60125bo.jpg 60125bo.jpg

ترمینال خارجی فرودگاه شیراز با مشارکت بخش خصوصی تکمیل می شود

مدیرکل فرودگاه های فارس از تکمیل ترمینال بین المللی فرودگاه شیراز توسط بخش خصوصی به روش BLT خبر داد.

30 مرداد 1398

رضا بدیعی فرد با اعلام این خبر عنوان کرد: اکنون بیشترین حجم پروژه های شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران در فرودگاه شیراز در حال اجرا است.

به گفته وی ارزش مالی پروژه های فرودگاه شیراز نزدیک به 700 میلیارد تومان است که این موضوع نشان می دهد این فرودگاه با توجه به پتاسیل های گردشگری استان از اهمیت بالایی برخوردار است.

بدیعی فرد در ادامه به اجرای پروژه های متعدد در فرودگاه های فارس اشاره کرد و افزود: اکنون پیشرفته ترین تجهیزات در حوزه های ایمنی، آتش نشانی و همچنین سیستم های ارتباطی و دستگاه های ناوبری و راداری خریداری شده که بسیاری از این سیستم ها نصب شده و برخی هم در حال نصب و اجراست.

مدیرکل فرودگاه های فارس با اشاره به خرید دستگاه مدیریت فرکانس به مبلغ 60 میلیارد ریال و سیستم راداری به مبلغ شش میلیون و 500 هزار یورو گفت: با نصب دستگاه سوییچینگ موسوم به مدیریت فرکانس تمام نقاط کور رادیویی برطرف شده و کیفیت ارتباطات زمین به هوا ارتقا یافته است. همچنین در صورت مساعد بودن وضعیت جوی تا پایان سال جاری با اتمام جاده دسترسی و ابنیه که در ارتفاع 3000 متری واقع در تنگ ریز قرار دارد سیستم راداری جدید نصب و راه اندازی خواهد شد.

وی درباره ساخت ترمینال جدید بین المللی فرودگاه شیراز نیز گفت: قرارداد اولیه این ترمینال 970 میلیارد ریال است که تا کنون 900 میلیارد ریال آن هزینه شده و پس از هزینه کرد 70 میلیارد ریال باقی مانده، مابقی تکمیل آن توسط بخش خصوصی و به روش BLT انجام خواهد شد. در قراداد BLT زیرساخت های لازم جهت اتصال این ترمینال به سطوح پروازی و ایجاد دسترسی برای عموم و همچنین خرید تجهیزات داخلی آن شامل سیستم های سرمایش-گرمایش، تجهیزات ترمینالی، دوربین های مداربسته و زیرساخت های برق، گاز، آب، فاضلاب، فیبرنوری و غیره اجرایی خواهد شد.

مدیرکل فرودگاه‌های استان فارس با بیان اینکه این قرارداد فعال و در مرحله نصب نمای شیشه‌ای است، افزود: طبق پیش بینی های انجام شده ادامه عملیات اجرایی این پروژه از طریق بخش خصوصی و در مدت 18 ماه پایان می یابد. سایت پروژه به صورت یک مکان مونتاژ است و قطعات آن در خارج از این سایت ساخته و در محل پروژه نصب می شود.

وی همچنین گفت: مبلغ 300میلیارد ریال برای بهسازی ترمینال های موجود فرودگاه شیراز و زیر ساخت های اولیه همچون برق و آب هزینه شده و تعویض تمام کابل های روشنایی باند به طول 50 کیلومتر در حال انجام است.

مدیر کل فرودگاه های فارس همچنین به بهره برداری آزمایشی از شبکه فاضلاب فرودگاه نیز اشاره کرد و افزود: این پروژه با اعتباری بالغ بر 60 میلیارد ریال جهت اجرای سه کیلومتر حفاری و لوله گذاری و احداث ایستگاه پمپاژ به بهره برداری رسید و در آینده شاهد برطرف شدن بوی فاضلاب در منطقه فرودگاه خواهیم بود.

وی همچنین با بیان اینکه ساخت ترمینال جدید فرودگاه جهرم 75 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: در این فرودگاه پروازها دو روز در هفته برقرار است.

منبع: شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور

ترمینال خارجی فرودگاه شیراز

شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور