شناخت رم، شهر باستانی

رم، پایتخت ایتالیا، یکی از شهرهای زیبا و باستانی دنیا و یک مقصد گردشگری خوب برای گردشگران به شمار می رود.

شناخت نقاط گردشگری رُم

یک شناخت کلی از جاذبه های رُم

مرکز تاریخی رم، به همراه سریر مقدس (The Holy See)، شامل واتیکان و کاخ پائول مقدس بیرون از دیوارها واتیکان، یکی از 51 شهر ایتالیا ثبت شده در لیست میراث فرهنگی یونسکو است. این شهر مکان های جذاب و دیدنی برای دوستداران عکاسی، معماری، هنر و تاریخ را دارد.

در بخش تاریخی این شهر بزرگ، در داخل دیواره ی آئورِلیان (The Aurelian Walls)، در قسمت چپ رود تایـبِـر (The Tiber River)، و دیواره ی جَنیکولوم (The Janiculum Walls)، در سمت راست رود تایبر، شامل 25،000 جاذبه ی گردشگری و طبیعی مختلف است که نظر بسیاری از گردشگران جهان را به سوی خود جلب کرده است.

جالب است بدانید که تاسیس رُم توسط دو برادر به نام های رُمولوس و رِموس (Romulus and Remus) در 753 سال قبل از میلاد مسیح که افسانه ای زبانگیر بین مردم ایتالیاست. این در حالی است که شهر افسانه ای رُم در حقیقت با تاریخ سرشار خود ساخته شده: کانون جمهوری رُم، سپس مرکز فعالیت سیاسی و زندگی فرهنگی امپراطوری رُم و در نهایت حوزه ی دین مسیحیت در قرن چهارم میلادی است.

مراکز تاریخی رم

مناطق در نظر گرفته شده میراث فرهنگی یونسکو، در سال 1990 جهت شامل کردن دیواره ها توسط پاپ اوربان هشتم (Pope Urban VIII) گسترش یافته، که متشکل از تعداد زیادی بناهای مهم در تاریخ، و مهمترین آنها را می توان میدان امپراطوری نام برد. و اما نه خیلی دورتر، نزدیک به تپه ی اونتین (The Aventine Hill)، به دو شاهکار تاریخی می رسیم: ترمه دی کترکالا (The Terme di Carcalla) که از سال 212 تا 217 زمان ساخت آن بطول انجامید و نمایان برخی از حمام های عمومی چشمگیر می باشد و سیرک ماکسیموس (The Circus Maximus) که یک استادیوم باستانی برای مسابقات اسب سواری و کالسکه رانی بوده است.

با حرکت به سمت شمال و در راستای رود خمیده ی تایبر که برویم، به میدان و مقبره ی آئوگوستوس (The Mausoleum of Augustus) می رسیم که این بنا بصورت یاد بود و مقبره، به دستور آئوگوستوس بنا شد و بیانگر بازگشت آئوگوستوس از اسکندریه است. ساخت آن به 29 سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردد، این بنا به یاد بود اسکندر مقدونی ساخته شده است. یکی دیگر از مقبره های مشهور در نزدیکی همین مقبره است که به جهت یادبود امپراطور هادریان ساخته شده و به نام قلعه ی ساینت انجلو ( The Castel Sant’Angelo) شناخته می شود. این بنا در طول قرون وسطی و رنسانس بطور اساسی تغییر یافته و به شهر واتیکان توسط یک راهروی تقویت شده راه دارد.

همچنین در مرکز تاریخی رُم معبد باستانی پنتئون (Pantheon) بر افراشته است که تاسیس آن به 27 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و یک معبد جهت پرستش اُلیمپوس دانسته می شده. سپس در سال های 118 تا 128 توسط امپراطور هادریان بازسازی شده و نمای امروزی خود را دارد. شاید چشمگیر ترین جذابیت پنتئون معماری (داخلی و خارجی) آن است. از کف به سمت بالا که می رویم از وزن اجناس در نظر گرفته شده کاسته می شود تا پایداری این سازه را بالا ببرد. در این معبد بزرگ یک مجسمه از آئوگوستوس و آگریپا با جزئیات تمام ساخته و قرار داده شده است. انتخاب این معبد بزرگ به عنوان یک نقطه ی دیدنی در رُم بسیار خاطره انگیز برای تمامی گردشگران از سراسر زمین بوده است.

بی شک یکی از مراکز دیدنی رُم، ستون های شکوهمند تراجان (Trajan’s Column) و ستون های مارکوس آئورِلیوس (The Column of Marcus Aurelius) است که بین سال های 176 و 192، برای یادبود برد جنگ برابر آلمان ها برافراشته شده است. این ستون های بلند در جلوی قصر کیجی (Palazzo Chigi) در میدان کولونا (Piazza Colonna)، که در حال حاضر مرکز حکومت است، بر افراشته شده اند.

پس از تمامی این بناهای زیبا، تعداد بسیار زیادی از میدان های مشهور رُم هستند که تصویری فراموش نشدنی در ذهن بازدید کنندگان را بجای گذاشته اند. برخی ازین میادین که به نام های: کامپو دِ فیوری (Campo de’Fiori) به همراه مجسمه ی جیوردانو برونو در مرکز آن؛ میدان ناوُنا (Piazza Navona) به همراه چهار آبشار خارق العاده بِرنینی (Bernini)؛ میدان اسپانیا؛ میدان مردم (Piazza del Popolo) و کلیساهای دوقولو آن؛ میدان ونیز (Piazza Venezia)؛ میدان زمین بزرگ آرژانتین (Piazza Largo di Torre in Argentina) که باقی مانده های معبد باستانی بت پرستان دیده می شود؛ میدان تریلوسا (Trilussa) و میدان سانتا ماریا (Santa Maria) در تراستِوِره (Trastevere) که هردو در بخش باستانی تراستِوِره بنا شده اند.

شناخت برخی دیگر از نقاط رُم

در کنار تمامی بناهای تاریخی در مرکز رُم که شامل بناهایی تاریخی و مذهبی که متعلق به پاپ می باشد، می توان به مراکز خرید آن اشاره کرد که شامل فروشگاه های طبقاتی، بازارچه ها و انواع مراکز خرید دیگر است. از جمله این مراکز خرید می توان به مرکز خرید طبقاتی گالریا پُرتا (Galleria Cammerciale Porta di Roma) که یکی از بهترین گزینه ها برای خرید در شمال رم است اشاره کرد، در این مرکز خرید تمامی موارد مورد نیاز قابل خرید است.

مرکز خرید رُم (Roma Est) در قسمت شرقی رُم، یک فروشگاه طبقاتی بزرگ در کنار دیگر مراکز خرید است. همچنین یورُما2 (Euroma2) در بخش جنوبی رُم است که جهت خریداری برند ها پیشنهاد می شود. در کنار یورُما2، پیفِبو (Pifebo Vintage Shop) در مرکز رُم نیز به عنوان یکی دیگر از مراکز خرید لباس مورد بازدید قرار می گیرد.

در بخش مرکزی رُم نیز دو مرکز خرید معروف نیز بنا شده است که به نام های آلبرتو سُردی (Galleria Alberto Sordi) و اوت لت WP شناخته شده اند که به دلیل فاصله ی کم از یکدیگر و کیفیت کالای فروشی یکی از گزینه های خوب خرید در رُم هستند که پیشنهاد می شوند.

نزدیک ترین ساحل شنی به شهر، اُستیا لیدو (Ostia Lido Beach) است که دارای شن های تیره رنگ بوده و در ماه اوت (ماه های مرداد و شهریور) بهترین فصل جهت شنا در آب های این ساحل است چرا که از گرمترین روز های سال فاصله دارد و دریا مواج نیست.

یکی از زیباترین سواحل زیبا جهت گشت و گزار، ساحل زیبای اسپرلنگا (Sperlonga) است که خارج از شهر رُم و بین رُم و ناپل قرار دارد که یکی از زیباترین سواحل و مناطق طبیعی در نزدیکی شهر است و (در حدود یک ساعت و نیم راه با وسایل نقلیه عمومی) که فاصله ی زیادی با شهر ندارد. این ساحل که با شن های تیره رنگ پهناور شده، دارای نمای زیبایی از خانه های ساحلی و قدیمی نیز می باشد که دارای معماری خاص و زیبا است. این نقطه ی زیبا به تمام دوستداران هنر و عکاسی پیشنهاد می شود چرا که ترکیبی از معماری و طبیعت را مشاهده خواهند کرد.

یکی از تفریحات مردم ایتالیا، گشت و گزار از رستوران هاست. در رُم تجمع زیادی از رستوران هاست که توجه توریست ها را به خود جمع می کند. رستوران آلاچیق یا پِرگولا (la Pergola) در هتل کاوالیری (The Cavalieri) که با دکوراسیون آنتیک و تنوع غذایی خود شهرت بسیاری در رم کسب کرده و با یک منوی غذاهای مدیترانه ای از مهمانان خود پذیرایی می کند. رستوران ایماگو (Imago) در هتل هاسلر (The Hassler Hotel) واقع در طبقه ی ششم است که علاوه بر غذاهای متنوع و خوش طعم ایتالیایی از یک نمای باشکوه از بخش قدیمی رم نیز بهره می توان برد. اما در بخش مرکزی رم از دو رستوران به همراه مشهور ترین غذای ایتالیا یعنی پیتزا می توان بازدید کرد که نام های آنها پیتزا فلوریدا (Pizza Florida) و پینسره (Pinsere) است که شهرت قابل توجهی در رم دارند و یکی از رستوران های پیشنهادی می باشند.

آب و هوای رُم

رُم، در میانه ی سال میلادی در ماه ژوئیه (ماه های خرداد و تیر) گرمترین دمای خود را دارد که میانگین دمای آن به 27 درجه ی سانتیگراد می رسد. این در حالی است که در ابتدای زمستان یعنی ماه ژانویه ( ماه های دی و بهمن) به سردترین حالت خود می رسد و میانگین دمایی درطول روز به 8 درجه ی سانتیگراد می رسد. در انتهای فصل پاییز، ماه دِسامبر (ماه آذر و ابتدای دی ماه)، پر بارش ترین ماه سال است و می توان شهر زیبای رُم را در باران نیز مشاهده کرد. اما بطور کل رُم را یک شهر نسبتاً گرم می توان نامید، در اکثر روز های سال هوا باز بوده و روزهای اندکی ابری هستند.

نویسنده : شاهین پرواز 95/12/28

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

نظرات کاربران