مسکو، روسیه

شهر مسکو ( Moscow )، ملقب به سنگ سفید یا رم سوم، پایتخت روسیه و پر جمعیت ترین شهر روسیه می باشد که در بخش شرقی این کشور قرار دارد.

معرفی جاذبه های دیدنی مسکو

شناخت مسکو

مسکو بزرگترین مرکز صنعتی، علمی و فرهنگی روسیه ( بزرگترین کشور دنیا ) است. این شهر بزرگ، پر از نقاط دیدنی همچون کلیساهای بزرگ و زیبا، مراکز علمی، موزه ها، خیابان های زیبا، مراکز خرید و پارک های بزرگ است که به تمامی بازدید کنندگان، فضای زیبایی را معرفی می کند. در این شهر حتی ایستگاه های مترو نیز جزء نقاط بازدید محسوب می شوند و به عنوان موزه های رایگان این شهر شناخته می شوند. در این شهر به عصر طلایی یعنی قرن 19 ام میلادی افتخار می کنند چرا که این قرن را قرن ادبیات می نامند، اشخاص مشهوری همچون الکساندر پوشکین (Alexander Pushkin)، آنتون چخوف (Anton Chekhov)، نیکلای گوگول (Nikolai Gogol)، ایوان تورگنیف (Ivan Turgenev)، فیودور داستایوفسکی (Fyodor Dostoyevsky) و لیو تولستوی (Leo Tolstoy) در این زمان و در این شهر زندگی می کرده اند.

میدان سرخ | Red Square

در مرکز مسکو مجموعه ای از کلیساهای بزرگ و بناهای سلطنتی است که به شکل یک میدان ساخته شده است و به نام میدان سرخ یا میدان قرمز شناخته می شود. این میدان در قرن 17ام میلادی نامگذاری شده است و قبل از آن به نام های دیگری شناخته می شده. چرا که به دلیل حمله ی مغول ها و تارتار ها در قرون قبلی این محل بخش جنگی بوده و به دلیل کشته های فراوان در اینجا، نام میدان سرخ را به خود گرفته است. همچنین جالب است بدانید در قرن 20ام این محل به بزرگترین محل رژه ی سربازان روسی بوده است که جهت پیروزی در جنگ ها یا نمایان کردن ارتش روسیه بوده است.

اما امروزه باور این نکات سخت است چرا که یکی از بهترین محل ها جهت بازدید برای گردشگران می باشد. معماری زیبا و باورنکردنی و جوّ جادویی این محل زیبا، تمامی تاریخ خشونت و خونریزی گذشته را در خود دفن کرده است و پس از بازدید دفعه ی اول، علاقه ی بازدید کنندگان جها بازدید دفعات دیگر بیشتر می شود. نقطه ی مرکزی مسکو به صورت یک علامت زیبا و نمادین، در میدان سرخ نشان داده شده است. در این میدان بخش های دیدنی زیادی وجود دارد که به معرفی برخی از آنها می پردازیم.

کلیسا ی جامع سنت باسیل | St. Basil Cathedral

یک کلیسای زیبا واقع در میدان سرخ است که تا قرن 17ام میلادی به بلندترین سازه ی مسکو نیز شناخته می شده و در اصل متشکل از 9 معبدگاه است. این کلیسا به نوعی نماد و سمبل مسکو نیز شناخته می شود. با معماری زیبا و عجیب در سال 1560 پس از پس گرفتن این محل از نیرو های مغول یه عنوان یک یادبود ساخته شد. سالانه گردشگران زیادی به این نقطه، جهت بازدید ازین کلیسا به مسکو سفر می کنند. امروزه این کلیسا بصورت یک موزه ی بزرگ همه روزه قابل مشاهده است و قدم زدن در راهروهای رنگ آمیزی و نقاشی شده به همراه مجسمه ها و تراشکاری های گوناگون به گردشگران به خصوص دوست داران عکاسی و هنر یک حس بسیار خوب را می بخشد. بطوریکه تصاویر آن نمی تواند آن حس را القا کند و پیشنهاد بازدید ازین نقطه می شود. این کلیسا در حال حاضر به عنوان یکی از میراث های فرهنگی یونسکو نیز شناخته می شود و در نزدیکی دیوار کرملین (Kremlin Wall) بنا شده است.

کاخ کرملین | Kremlin Wall

در قلب مسکو، در شمال رود مسکو و در غرب کلیسای سنت باسیل، دیواری بلند به نام دیوار یا کاخ کرملین (Kremlin Wall) قرار دارد که آغاز ساخت آن به سال 1919 باز می گردد. مقبره های قهرمانان شوروی سابق در این منطقه دفن شده از جمله یوری گاگارین (Yuri Gagarin) و مکسیم گرکی (Maksim Gorky) ولی آخرین شخصی که در پای این دیوار دفن شده و از مقبره ی آن حفاظت می شود و به عنوان یکی از نقاط دیدنی مسکو به حساب می آید، قبر استالین (Stalin) است که در شرایط ویژه ای از آن نگهداری می شود. بطور کل قدم زدن در راستای دیوار و بازدید از مقابر و دروازه ی آن به شما پیشنهاد می شود چرا که این دیوار گرانیتی سرخ رنگ نیز یکی از مناطق پر بازدید در میدان سرخ، در قلب مسکو است.

کلیسای جامع کازان | Kazan Cathedral

در شمال میدان سرخ و کلیسای باسیل، یک کلیسای کوچکتر و زیبا به نام کلیسای جامع کازان (Kazan Cathedral) نیز موجود است که طراحی و معماری منحصر خود را دارد. این کلیسای ساخت قرن 17 ام میلادی به عنوان یکی از کلیساهای ارتدکس و بناهای زیبای روسیه بشمار می رود. در این کلیسا مراسم مذهبی گوناگون انجام شده و معماری داخلی آن به صورت خاص و با نظمی متناسب انجام شده است. جالب است بدانید که این کلیسا بطور کامل توسط استالین در سال 1930 تخریب شد و بعد ها در حدود سال های 1990 توسط یک معمار دیگر به کمک نقشه های موجود از قبل دوباره بنا شد.

مقبره ی لنین | The Lenin Mausoleum

بنا به یاد بود پدر انقلاب روسیه، لنین (Lenin)، این مقبره در میدان سرخ در روسیه ساخته شد که بلافاصله پس از مرگ او در سال 1924، بصورت یک مقبره ی چوبی، ساخته شد و در سال 1929 توسط یک معمار روس به شکل ظاهر امروزی خود پیشروی کرد، به شکل یک هرم ساخته شده از گرانیت قرمز، طوسی و مشکی ساخته شده است که یک نظم و هارمونی خاص و زیبایی به محیط داده است که بازدید ازین محیط به بازدیدکنند گان و گردشگران توصیه می شود. جالب است بدانید که شاید از بیرون این مقبره کوچک به نظر برسد اما این تمام مقبره نیست، بلکه مقبره ی لنین دو طبقه زیر زمین هم دارد. این دو طبقه سازه جهت استراحت محافظین دیوار کرملین و مقبره و همچنین برای اشخاص مهم ساخته شده ولی جهت بازدید عمومی در نظر گرفته نشده است. در این مقبره، پیکر لنین بصورت خاص با ماده واکس (Wax Care) نگهداری شده و تابوت آن شیشه ای است، حین بازدید می توانید صورت لنین را که سالهاست از آن ( به رسم یاد بود) نگهداری می کنند را مشاهده کرد.

ایستگاه های مترو مسکو

یکی از مشهورترین نقاط گردشگری در مسکو، ایستگاه های مترو این شهر است. نکته ی جالب این گردش این است که کم هزینه خواهد بود و صرفاً با در دست داشتن نقشه ی مترو، شما می توانید ازین بازدید ارزان بهره ببرید. جالب است بدانید که آنرا موزه ی مسکو نیز می نامند. برخی از ایستگاه های مشهور آن از جمله ایستگاه سوکول (Sokol Station)، ایستگاه آرباتسکایا (Arbatskaya Station)، ایستگاه متروی فرودگاه مسکو (Moscow Aeroport Station)، ایستگاه بلاروسکایا (Belorusskaya Metro Station)، ایستگاه الکتروودسکایا (Elektrozavodskaya Metro Station) و ایستگاه های کییِوسکایا بخش مرکزی و شرقی (Kiyevskaya Station) و ایستگاه های زیاد دیگری است. اگر به نقشه ی مترو ی مسکو دقت کنید، یک سری ایستگاه در خط 5 آن بصورت دایره ای شکل هستند، بازدید از ایستگاه های این خط پیشنهاد شده چرا که از پربازدید ترین ایستگاه ها می باشند.

تپه ی گنجشک | Sparrow Hill

یکی از مراکز طبیعی و تفرج گاه های مسکو، تپه ی گنجشک است که در آن نمایی دور تا دور و از بالای مسکو، از روی یک پلاتفرم یا مقطع بلند، نیز دیده می شود. این منطقه ی طبیعی بزرگ و زیبا توجه جمعیت زیادی از بازدید کنندگان و توریست ها را به خود جلب کرده چرا که گونه های درختی زیاد و فضای بزرگ آن، محل خوبی برای قدم زدن و لذت بردن از طبیعت بی همتا است و در ضمن جزء بلندترین نقاط مسکو محسوب شده و بالاترین نقطه ی آن در ارتفاع 220 متری از سطح آب رودخانه ی روان مسکو اختلاف دارد. همچنین آغاز و پایان برگزاری المپیک روسیه در سال 1980 در اینجا صورت گرفته. این مقصد به دوستداران طبیعت و هنر عکاسی پیشنهاد می شود.

گام | GUM

درست روبوری آرامگاه لنین، در بخش شرقی میدان سرخ، یکی از مشهورترین مراکز خرید مسکو است که آنرا قطب خرید مسکو نیز می نامند. درست پس از فروپاشی کومونیست شروی، تعداد این مراکز خرید بالاتر رفته ولی این مرکز همچنان سراپا ایستاده و بصورت نمادین جلوه می کند. در رمان شروی سابق، طبقه ی انتهایی این مرکز خرید به نام بخش 100 شناخته می شد و ورود عموم به آن ممنوع می بوده. اما امروزه این مرکز خرید کاملاً برای عموم آزاد است و گشت و گزار در آن توصیه شده چرا که به عنوان قطب خرید در مسکو شناخته می شود. با توجه به نزدیکی این مرکز به میدان سرخ و قدمت آن در به عنوان یک مرکز خرید، در حین گردش در میدان سرخ می توان با یک بازدید کوتاه و گشتن این نقطه در راهروها و فروشگاه های گام، از بازدید آن لذت ببرید. همچنین از خرید اجناس خاص و برندهای آن لذت ببرید، چرا که بازدید از این مرکز خرید به دوستداران خرید و گردش پیشنهاد می شود.

میدان سرخ،کاخ کرملین،کلیسا ی جامع سنت باسیل،کلیسای جامع کازان،مقبره ی لنین،ایستگاه های مترو مسکو،تپه ی گنجشک،گام

نویسنده : گروه تحقیق و توسعه شاهین پرواز 96/1/30

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

نظرات کاربران