مناطق حفاظت شده اصفهان

پارک ملی و حیات وحش کلاه قاضی

کوه كلاه قاضي در رشته كوه ماهدشت قرار دارد . كوه كلاه قاضي از مناطق حفاظت شده شكار ممنوع و پناهگاه حيات وحش مي باشد و داراي پاسگاههاي مختلف شكارباني است و چشمه هاي زيادي در دامنه هاي اين كوه وجود دارد كه گله هاي حفاظت شده بز و پازن از آن استفاده مي كنند.

كوه كلاه قاضي داراي ديواره هاي بلند با سنگهاي مناسب جهت صخره نوردي مي باشد به همين دليل مورد توجه صخره نوردان قرار گرفته و مسيرهاي گوناگوني در آن گشايش شده است.

پوشش گياهي

:انجير ,‌بادام كوهي ,‌انار ,‌عناب ,‌ شيپوري ,‌بيد , خارشتر,‌درمنه ,‌ اسپند,‌گل جاليز, شنگ ,گرامينه ها, كلاغك ,‌گلمريم ,‌سلين ,

پستانداران : كل و بز و قوچ و ميش ,‌ آهو,‌ خرگوش , پلنگ ,‌گرگ ,‌‌ كفتار , يوزپلنگ, ‌روباه ,‌ شغال ,‌ تشي و گربه وحشي.

پرندگان :كبك ,‌تيهو, باقرقره,‌ كلاغ سياه ,‌چكاوك ,‌كاكلي ,‌دم جنبانك, زاغ نوك سرخ, زاغي,‌گنجشك سانان و عقابها .

خزندگان : مارجعفري,‌افعي شاخدار,‌مارقيطاني ,‌مار پلنگي ,‌مارمولك ,‌لاك پشت .

مناطق حفاظت شده

پارک ملي و پناهگاه حيات وحش قميشلو

پناهگاه حیات وحش قمیشو در شمال غربی اصفهان قرار گرفته است

در زمان قاجار پناه گاه حیات وحش قمیشو یکی از بهترین شکارگاه های استان اصفهان بوده است.

در این منطقه بارندگی کم است و یک منطقه خشک است

منطقه حفاظت شده قمیشو از دشت ها و کپه ها و دره ها و ماهورهای متعددی تشکیل شده است ارتفاعاتی که در این منطقه حائز اهمیت است موستان و دم زرد اتابکی دم دراز و عمرکوه اشاره کرد

چشمه ها و منابع آبی که در این منطقه حفاظت شده است میتوان به چشمه کهوک و چشمه موسی و چشمه سنجد اشاره کرد

حیواناتی که این منقه زیستگاه آنهاست قوچ و میش اصفهانی استکه گونه غالب منطقه هستند وآهوی ایرانی ،کل و بز و گرگ و پلنگو شغال میتوان نام برد

پرندگان این منطقه میتوان به قرقی ،سبز قبا گنجشک سانان و هدد اشاره کرد

خزندگان لاک پشت خشکی

و تیره های مختلف گیاهی میتوان اشاره کرد

پناهگاه حيات وحش موته

اين منطقه يكي از پرارزش ترين مناطق حفاظت شده شده ايران به خصوص ازنظرگياهان منحصر به فرد وزيستگاههاي مناسب براي زندگي آهوه هاومنطقهاي براي تكثيرآنان ميباشد. منطقه حفاظت شده موته داراي دو قسمت مختلف است يكي جلگه اي وهمواركه محل زيست آهو است،ديگري مناطق كوهستاني كه محل زيست قوچ وميشو كل و بزميباشد.

شرایط مساعد زيستي براي اين گونه پستاندار در دشتها و شوره‌زارهاي منطقه توأم با حفاظت، ادامه زندگي را براي اين حيوان زيبا هموار ساخته و به عنوان گونه جانوري شاخص منطقه از آن ياد مي‌شود. وجود تپه ماهورها، تل‌ها و دشتهاي كوهستاني در موته امكان زندگي را براي گونه قوچ و ميش و صخره‌ها و ارتفاعات صعب العبور، زيستگاه خوبي را براي ادامه حيات كل و بز پديد آورده است

است. این منطقه بهترین زیستگاه آهو در ایران میباشد. علاوه بر حیات وحش، پوشش گیاهی و گیاهان و گلهای زیبا، منطقه موته دارای غارهای زیبایی به شرح زیر است:

غار دمه: واقع در ضلع شرقی کوه دمه، این غار دارای ستونهای زیبای استالاکتیت و استلاگمیت است. غار آهکی بوده و دارای انشعابات مختلفی است و محل اختفای خفاشان بسیاری است.

غار یکه چاه: در کوه غار در جنوب یکه چاه واقع شده و در داخل این غار نیز ستونهای آهکی استالاکمیت و استلاکتیت زیادی هست و در داخل غار یک چشمه آب نیز موجود است.

غار کوه سوخته صالح پیغمبر: در دره نی در کوه صالح پیغمبرقرار گرفته است.

www.shahinparvaz.com

نویسنده : گروه تحقیق و توسعه شاهین پرواز سما 1396/1/29

ثبت دیدگاه

کد امنیتی

نظرات کاربران