لوگو شاهین پرواز
  • 567.jpg 567.jpg

نخستین اظهارنظر رسمی ایرلاین‌ها پس از چند هفته

کفایت سرمایه را جور می‌کنیم/ از ادغام خبری نیست

1395/02/13

چند هفته پس از اعلام شرط وزارت راه و شهرسازی برای ادامه‌ی حیات ایرلاین‌های داخلی در صنعت هوانوردی کشور حالا دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی صحبت‌هایی را مطرح کرده که به نظر می‌رسد برنامه ایرلاین‌ها در فضای سیاست‌گذاری جدید وزارت راه و شهرسازی را نشان می‌دهد. برنامه‌ای که شاید به ادامه حیات تعداد قابل توجهی از ایرلاین‌های فعلی در آینده نزدیک منجر شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، پس از آنکه با نهایی‌شدن توافق هسته‌ای و اجرای برجام بار دیگر دست صنعت هواپیمایی کشور در ارتباط با فضای بازار‌های بین‌المللی باز شد و ایران‌ایر توانست به عنوان نخستین ایرلاین ایرانی بار دیگر دو قرار‌داد مهم برای خرید هواپیماهای نوساز را پیگیری کند، سازمان هواپیمایی کشوری تصمیم گرفت با نهایی‌کردن سیاست‌های جدید ایرلاین‌های ایرانی را یا تقویت کرده و به استاندارد‌های بین‌المللی نزدیک کند و یا شرایطی را به وجود آورد که شرکت‌های ضعیف فضا را به نفع سرمایه‌گذاران قوی‌تر ترک کنند.

به این ترتیب سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: کلیه ایرلاین‌ها موظفند کفایت سرمایه خود را تا ابتدای مرداد‌ماه سال جاری به حدود 150 میلیارد تومان افزایش دهند تا امکان تردد در کلیه کلاس‌های پروازی را داشته باشند در غیر این صورت یا باید به بازار‌های سرمایه فکر کنند و یا ادغام با دیگر شرکت‌ها را در دستور کار خود قرار دهند.

چند هفته بعد از ابلاغ این سیاست‌ها و در شرایطی که به نظر می‌رسید بسیاری از ایرلاین‌های کوچک کشور با توجه به محدودیت منابع مالی امکان رساندن سرمایه خود به این رقم‌ها را ندارند مقصود اسعدی سامانی – دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی – اظهارنظر دیگری کرده است.

براساس صحبت‌های وی پیش‌بینی می‌شود حدود 90 درصد از ایرلاین‌های فعلی کشور مشکلی در افزایش سرمایه‌های خود تا 350 میلیارد تومان نداشته باشند و به این ترتیب آنها خواهند توانست پس از مرداد‌ماه سال 1395 نیز به کار خود در عرصه هوایی کشور ادامه دهند.

در این بین سامانی درباره‌ی سرنوشت احتمالی ایرلاین‌هایی که توان رساندن سرمایه‌شان به رقم مدنظر وزارت راه را ندارند اعلام کرده که براین اساس به نظر می‌رسد باز هم خبری از ادغام شرکت‌های هواپیمایی نخواهد بود و براساس صحبت‌های وی این شرکت‌ها با تقلیل دادن فضای عملیات پروازی‌شان احتمالا به یکی از حوزه‌های چارتری یا پروازهای برنامه‌ای قناعت خواهند کرد.

هرچند نزدیک به سه ماه تا سررسید زمان اعلام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی باقی مانده و هنوز ایرلاین‌ها می‌توانند در چارچوب‌های مختلف شانس خود را برای بقاء انتخاب کنند اما باید دید با توجه به این‌که به نظر می‌رسد ادغام در برنامه‌های شرکت‌ها جایی ندارد، آیا وزارت راه و شهرسازی سیاست جدیدی برای کاهش تعداد ایرلاین‌ها در نظر خواهد گرفت و یا با تمام شرکت‌هایی که شرایط را برقرار کنند کار خواهد کرد.

نخستین اظهارنظر رسمی ایرلاین‌ها پس از چند هفته

www.shahinparvaz.com