لوگو شاهین پرواز
معرفی استان کرمان

معرفی استان کرمان

مشاهده مقاله
موسیقی های محلی کرمان

موسیقی های محلی کرمان

بعد از استان فارس در استان کرمان عشایر زیادی زندگی میکنند. . عشایر استان هر کدام به نوعی ملودی و رقص های منصحر به فرد خود را دارند که بیشتر این تنوع مسیقی را در مناطق عشایری سیرجان، جیرفت، کهنوج، شهربابک ، بم، زرند، بافت، و بردسیر می توان دید. موسیقی این نواحی هم از لحاظ ریتم و ملودی بسیار غنی و پرمحتوا میباشد.

مشاهده مقاله
صنایع دستی کرمان

صنایع دستی کرمان

عریض بافی نوعی بافت پارچه نسبتا ضخیم است که پشمی می باشد که پارچه زیر پته دوزی میباشد و در قدیم از این پارچه های برای دوخت لباس هایی همچون کت و پالتو استفاده می شده است. اما امروز تولید عریض کمتر شده است و حتی دیگر در پته دوزی هم استفاده نمی شود.

مشاهده مقاله
آثار تاریخی اصفهان

آثار تاریخی اصفهان

آتشگاه اصفهان بنای تاریخی در غرب استان اصفهان در مسیر منارجنبان و در نزدیکی زاینده رود تپه ایی به نام آتشگاه قرار دارد که در دوره ساسانی آتشگاهی بر فراز آن بنا کردند.بنای این آتشگاه مدور است با دریچه های متعدد که هشت گوشه دارد ودر هر گوشه یک پنجره رو به بیرون قرار گرفته است که موبدان زرتشتی،آتش مقدس را در این اتاق قرار می داده اند.بنا به تحقیقات کارشناسان شاهین پرواز آتشگاه اصفهان از نظر بزرگی سومین بنای تاریخی موجود در شهر اصفهان است و این آتشگاه یکی از هفت آتشکده بزرگ ایران در زمان ساسانیان و یکی از اثر قدیمی به جا مانده از دوران باستان است

مشاهده مقاله
آثار تاریخی کرمان

آثار تاریخی کرمان

عمارت تاريخي مرقد شاه نعمت الله عمارت تاريخي مرقد شاه نعمت الله ولي، صحن ها و رواقهاي اطراف آن حدود 6 هزار متر مربع وسعت دارد. اين عمارت شاهکاري از هنر معماري شش قرن اخير با تلفيقي از فضاي معماري قابل و باغ سازي بسيار فرح انگيز و صفائي عارفانه است.اين ساختمان که نشانه اي از فرهنگ پربار معماري ايران است، در ابتدا به صورت يک تک بنا با گنبدي رفيع بر فراز فضائي چهار گوش درون باغ بزرگي بوده که بعدها بناهاي ديگري به آن افزوده شده است. هم اکنون نيز قسمتي از اين نماسازي با کاشيکاري معرق و زيبا با نقش اسليمي و رنگهاي لاجورد، فيروزه اي، سفيد و طلايي در سر در غربي مقبره بارز است. که این مقبره از قسمتهای مختلف دو مناره ، رواق شاه عباسی و دارالحفاظ ، صحن وکیلی ، صحن اتابکی ، و صحن میرداماد میباشد. صحن وکيل الملکي از يادگارهاي محمد اسماعيل خان نوري وکيل الملک میباشد که از صفا و معنويت خاصي برخوردار است. در قسمت فوقاني دهليز ورودي موزه شاه نعمت الله ، در سمت شمال آن کتاب فروشي و در ضلع جنوب غربي مقبره امير نظام گروسي سياستمدار ، اديب و چهره نامدار عصر قاجار قرار دارد. حوض چند ضلعي وسط اين صحن که معمولا با گلدانهاي شمعداني زينت يافته از صفاي خاصي بهره مي برد. بقعه شاه نعمت الله نيز داراي طاق گنبدي و مزين به نقاشي هاي روي گچ مي باشد . در اين محل قبر مرتفعي به طول سه متر و چهل سانتيمتر و عرض دو متر وجود دارد. روي سنگ مرمري که آخرين پوشش قبر است آيه تطهير و اطراف آن نام 12 امام حک شده است. صحن ميرداماد که به صحن شاه عباسي نيز مشهور است در زمان سلطنت ناصرالدين شاه تعمير و بازسازي شد. صحن حسينيه يکي ديگر از صحن هاي آستانه شاه نعمت الله ولي است که با مناره هايي هر يک به طول 42 متر در ضلع غربي آن در زمان محمد شاه قاجار ساخته شده است. صحن اتابکي آخرين صحني است که احداث شده و حوض بزرگ مستطيل شکلي با چهار باغچه در اطراف، در وسط آن قرار دارد.

مشاهده مقاله
غذاهای سنتی اصفهان

غذاهای سنتی اصفهان

کاله جوش ایلات قشقایی ومنطقه بنای تاریخی اصفهان خوراکی با نام کاله جوش دارندکه بسیار ساده بوده وبه سرعت قابلآ ماده سازی می‌باشد.می‌توان آنرا در دسته غذا‌های حاضری قرار داد .باوجود سادگی بسیارخوشمزه واشتها آوراست.

مشاهده مقاله
مراسمات اصفهان

مراسمات اصفهان

چهارشنبه‌سورى در اصفهان در غروب آخرین سه‌شنبه سال مادرخانه بوته‌اى را آتش مى‌زد و آن‌را در کوچه می اندازد وکوزه آبى با چند دانه اسفند هم روى آتش میریزد تا بلا دور شود.در شب چهارشنبه‌سورى مراسم فالگوشى و فال‌کوزه به پا می کنند.

مشاهده مقاله
جاذبه های اصفهان:

جاذبه های اصفهان:

باغ غدیر: باغ غدیر اصفهان شامل بنایی است به نام علامه امینی که به یاد بود آن ساخته شده است و از ارکان مهم باغ است .در این مجموعه باغ غدیر استخر و سالن های ورزشی و زمین تنیس هم ساخته شده است سالن اجتماعات برای همایش ها و سمینار ها و گردهمایی ها انجام میشود.

مشاهده مقاله
پوشش مردم اصفهان

پوشش مردم اصفهان

حدود 300 سال پیش درشهر تاریخی اصفهان لباس محلی و اصلی این منطقه لباس نخی سفید یا شیری رنگ بوده است که دست بافت بود. لباس اصلی زنان اصفهان یک دامن مخمل قرمز کوتاه رنگ پرچین و پیراهن های شیری رنگ گلدوزی شده ، دختران جوان شلوارهای نخی سفید و زنان مسن تر شلوارهای مشکی برتن میکردند.و یک چارقد شیری رنگ که آن هم گلدوزی داشت برای حجاب سر میکردند.

مشاهده مقاله
گویش مردم اصفهان

گویش مردم اصفهان

در اصفهان از زبان های پهلوی و اوستایی و پارسی باستان و... هم صحبت میکنند که به آن ها زبان میانی ایران گفته میشود.اهالی روستا جلفا هم به زبان ارمنی صحبت میکنند.

مشاهده مقاله
معرفی کلی اصفهان

معرفی کلی اصفهان

استان اصفهان بعد از بزرگ شهر تخران و مشهد سومین شهر بزرگ ایران است استان اصفهان از نظر وسعت استانی بعد از استانهای به ترتیب خراسان، کرمان ،سیستان و بلوچستان وفارس مقام پنجم را به خود اختصاص میدهد. کرمان

مشاهده مقاله
مناطق حفاظت شده اصفهان

مناطق حفاظت شده اصفهان

پارک ملی و حیات وحش کلاه قاضی کوه كلاه قاضي در رشته كوه ماهدشت قرار دارد . كوه كلاه قاضي از مناطق حفاظت شده شكار ممنوع و پناهگاه حيات وحش مي باشد و داراي پاسگاههاي مختلف شكارباني است و چشمه هاي زيادي در دامنه هاي اين كوه وجود دارد كه گله هاي حفاظت شده بز و پازن از آن استفاده مي كنند. كوه كلاه قاضي داراي ديواره هاي بلند با سنگهاي مناسب جهت صخره نوردي مي باشد به همين دليل مورد توجه صخره نوردان قرار گرفته و مسيرهاي گوناگوني در آن گشايش شده است. پوشش گياهي :انجير ,‌بادام كوهي ,‌انار ,‌عناب ,‌ شيپوري ,‌بيد , خارشتر,‌درمنه ,‌ اسپند,‌گل جاليز, شنگ ,گرامينه ها, كلاغك ,‌گلمريم ,‌سلين , پستانداران : كل و بز و قوچ و ميش ,‌ آهو,‌ خرگوش , پلنگ ,‌گرگ ,‌‌ كفتار , يوزپلنگ, ‌روباه ,‌ شغال ,‌ تشي و گربه وحشي. پرندگان :كبك ,‌تيهو, باقرقره,‌ كلاغ سياه ,‌چكاوك ,‌كاكلي ,‌دم جنبانك, زاغ نوك سرخ, زاغي,‌گنجشك سانان و عقابها . خزندگان : مارجعفري,‌افعي شاخدار,‌مارقيطاني ,‌مار پلنگي ,‌مارمولك ,‌لاك پشت . مناطق حفاظت شده

مشاهده مقاله
موزه های اصفهان

موزه های اصفهان

موزه تاریخ طبیعی تاﻻر تیموری تاﻻرتیموری درجنوب خیابان استانداری ودرمجموعه دولتخانه صفویه قرار گرفته است باتوجه به نام بناوشیوه ساخت بنا وتزئینات گچبریآن،ساختمان متعلق به دوره تیموریان می‌باشد. تیمور،از لحاظ علاقه ای که به هنرداشت،دستورساخت این بنای تاریخی بلند رادرکنارمیدان نقش جهان دادو به امر او وسرپرستی شاه رخبن تیمور این بنا ساخته شد،. با توجه به گزارش کارشناسان شاهین پرواز اشیاء مفرغی وکاشی‌های دیگر موجود در تالار تیموری متعلـق به دوران صفویه است

مشاهده مقاله
بازیهای شهر کرمان

بازیهای شهر کرمان

اشکست بازی در بازی اشکست بازی سیرجان بازیکنان دو استات یا رهبر انتخاب میکنند که و به دو گروه تقسیم میشوند. بعد لباسهایشان را درآورده و بعد پاچه های شلوار خودرا بالا میزنند؛بعد زمین بازی را به دو قسمت لرد و تو تقسیم میکنند.گروهی که در قسمت "لرد " زمین بازی میکنند یعنی در خارج از زمین بازی هستند و گروهی که در قسمت " تو " بازی میکنند یعنی در داخل زمین بازی میکنند. آن‌زمان افراد خارج سعى مى‌کنند افرادى را که داخل هستند بگيرند و داخلى‌ها هم متقابلاً سعى در دستگيرکردن افراد گروه مقابل دارند. هريک از افراد دو گروه که بسوزند از بازى بيرون مى‌روند. بازى را ادامه مى‌دهند تا زمانى‌که همه افراد يک گروه کنار گذاشته شده باشند (کشته شوند) که درنتيجه گروه مقابل برنده خواهد بود.

مشاهده مقاله
تورهای تابستان

تورهای تابستان

بهترین شهرها و کشورها برای سفر کردن در تابستان یکی از بهترین زمان ها برای سفر در فصل تابستان می باشد. بهترین لحظات در فصل تابستان با نوشیدن نوشیدنی های خنک طبیعی و دراز کشیدن کنار دریاهای امواج و آفتابگرفتن در زیر آفتاب سوزان زمستان سفر را در این فصل لذت بخش تر می کند در این فصل مردم خود را برای سفر کردن آماده می کنند بعضی ها سفر به شهرهای داخلی ( کیش ، اصفهان ، شیراز ، قشم ، مشهد و....) و بعضی ها هم برای سفر کردن به کشورهای خارجی ( ترکیه ، تایلند ، مالزی و ...) گروه شاهین پرواز شمارا برای انتخاب بهتر در مورد سفرتان راهنمایی می کنه

مشاهده مقاله
بیشینه مذهبی کرمان

بیشینه مذهبی کرمان

در استان کرمان در گذشته خدایان مختلفی مورد ستایش قرار میگیرفته است که هرکدام مسئ.ل یه چیزی بوده است الهه کشاورزی ، بانو بغی نگهدارنده حیوانات و زیاد کننده آنان به شمار میرفته است و الهه باران که از او طلب آب میکرده اند. در زمان آل بويه مذهب شيعه در كرمان به رسميت شناخته شد.

مشاهده مقاله
آبشارهای کرمان

آبشارهای کرمان

آبشار خوشکار در استان کرمان دو آبشار به نام آبشار های خوشکار فرار دارد که در مسیر موسوم به خشکار واقع شده اند. دو مسیر برای رسیدن به این دو آبشار وجود دارد که اولین مسیر از جاده بافت به سمت کرمان، در روستای کیسکان توقف میکنید . از این مکان پیاده روی به سمت آبشارها شروع میشود و در دره رودخان خوشکار در کنار مسیر رودخانه ادامه مسیر دهید تا به آبشارهای خوشکار برسید. در کنار آبشار دوم غاری وجود دارد که آبشار از صخره سمت راست غار جلوی دهانه غار فرومیریزد. در فصل بهار شدت آب به قدری است که غار پشت آبشار مخفی میشود. ادامه این مسیر به قله کوه شاه منتهی میگردد. و مسیر دوم این مسیر از مسیر اول یکمقدار سخت تر است ،برای دسترسی به این مسیر از جاده كرمان –بافتبهسمتلالهزار،بخشيزيباازتوابع بردسير كه در دامنه ارتفاعات سربه فلك كشيده لاله زار قرار گرفته است ادامه مسیر دهید. پس از طی 100 کیلومتر به جاده فرعی لاله زار خواهید رسید. ادامه جاده فرعی به طول 20 کیلومتر به لاله زار منتهی میگردد. لاله زار در ارتفاع 2700 متری از سطح دریا قرار دارد و سردترین شهر استان کرمان بشمار می آید . این شهر بعد از قمصر كاشان در زمينه گل محمدي ( گلابگيري) صاحب شهرت فراوانی است. بعد از لاله زار در مسیر سد با عبور از آن به ابتدای مسیر پیاده روی میرسید. این منطقه تنگه اورتی نامیده میشود. در گويشهاي محلي به محل اطراق عشاير اورت كه از واژه تركي يورت (منزلگاه) گرفته شده گويند و احتمالا با گذر زمان و ترجمه توسط كوهنوردان اوليه به دره آرتي و نهايتا به آردي تبديل شده است. فاصله لاله زار تا دهنه اورتي (ارتفاع2900m)حدود 6 کیلومتر بصورت جاده خاكي میباشد. مسیر پیاده روی از کنار رودخانه لاله زار در دره اورتی به آبشارهای اول و دوم خوشکار و نهایتا قله لاله زار منتهی می گردد.

مشاهده مقاله
غذاهای استان کرمان

غذاهای استان کرمان

برشتوک یکی از شیرینی های سنتی ایرانی برشتوک است که مختص کرمانی هاست. که براساس آردی که برای طبخ آن استفاده میشود به آن برشتوک نخودچی یا گندم میگویند. موادی که برای تهیه آن استفاده میشود آرد گندم یا آرد نخودچی است وپودر قند یا شکر و هل میباشد. برای تهیه آن اول آرد نخودچی تفت داده می‌شود و سپس پودر قند و هل به آن اضافه می شود. مواد در درون قالب شکل داده شده و در داخل یخچال سرد می‌شود و بعد سرو میشود

مشاهده مقاله
پوشش کرمان

پوشش کرمان

لباس و پوشش مردم کرمان به سه دسته کلی تقسیم میشود : لباس محلی و لباس بلوچی و لباس زرتشتی لباس محلی زنان سرپوش ها که شامل چارقد ، پیچه و چادر دلاغ میباشد.

مشاهده مقاله
آداب و رسوم کرمان

آداب و رسوم کرمان

ازدواج در استان کرمان هم مثل سایر استان های دیگر ایران با دیدن دختر در مراسم یا جشن ها صورت میگیرد که هرکس براساس آن معیارهایی که دارد حلا از نظر سادگی ، سبک پوشی یا سنگین پوشی وقار و شخصیت دختر و موارد این چنینی دختری را پسندیده و برای دیدن رسمی او به خواستگاری دختر میرفتند البته قبل از هرچیز ساعت و روز خواستگاری را یه روز خوب و یک ساعت خوب انتخاب میکردند و به خواستگاری میرفتند. خواستگاری به این صورت است که :

مشاهده مقاله
مناطق حفاظت شده کرمان

مناطق حفاظت شده کرمان

مهروئیه در مهروئیه استان کرمان منطقه حفاظت شده مهروئیه قرار گرفته است، که پوشش آن شامل كهورك، كهور، كنار، ‌، قيچ اسكنبيل و پستانداران منطقه مثل جيرفتي، دراج، هوبره،‌ قمري، بلبل خرما،‌ ‌ سبز قباي هندي، هدهد،‌ چكاوك ،‌ شهدخوار، و انواع پرندگان شكاري میباشد. پرندگانی همچون دراج , جیرفتی , تیهو , کبوتر چاهی , انواع سسک درختی , دارکوب , میوه خور , دم جنبانک , هدهد , گنجشک , بلبل , بلدرچین , دیدومک , سبزقبا , چکاوک کاکلی , سهره جنگلی , باقرقره , سنگ چشم , یا کریم , چاخ لق , هوبره , کبوتر جنگلی , مرغابی , شاهین , زنبورخوار , حواصیل , پرستو را میتوان نام برد.

مشاهده مقاله
سوغات کرمان

سوغات کرمان

زیره یکی دیگر از بهترین و معروف ترین محصول کرمان که به عنوان سوغات هم از آن استفاده میشود زیره کرمان است. از این رو در مصرف روزانه مردم کرمان نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیره پلوی کرمان یکی از غذاهای اصیل و خوشمزه کرمان می‌باشد ایران

مشاهده مقاله
باتلاق جازْموریان

باتلاق جازْموریان

باتلاق جازْموریان، یا جَزْموریان،حوضه‌ای آبریز و دریاچه‌ای به همین نام در جنوب شرقی ایران درجنوب کوه شاهسواران کرمان قرار گرفته است. . حوضه آبریز جازموریان با وسعـت ۶۹ هزار و۶۰۰ کیلومتر مربع، ازنظر تقسیم‌بندی بخشی از حوضه مسدود میانی ایران به شمار می‌آید. نیمـه غربی این حوضـه بـه وسعت ۳۵۶۰۰ کیلومتر مربع در استان کرمان ، و نیمه شرقی آن به وسعـت ۰۰۰‘۳۴ کیلومتر مربع در استان سیستان و بلوچستان جای دارد. در اصطلاح محلی پوشش گیاهی را جاز می‌نامند و انبوهی و کثرت آن را موریان می‌گویند. به همین سبب، این ناحیه به «جازموریان» معروف شده است.

مشاهده مقاله
غارهای کرمان

غارهای کرمان

غارجفریز در استان کرمان در شهرستان بافت روستایی به نام جفریز گوغر قرار دارد که در این روستا غاری به نام جفریز گوغر یا چشم سبز واقع شده است. غار جفریز گوغر از حدود ۸۰ میلیون سال پیش شروع به پدید اومدن کرده است. با توجه به خط های روی سنگ ها که نشان میدهد که سطح آب در غار به تدریج پایین رفته است و کم کم رسوب ها را در خود حل کرده است و با فرسایش شدید غار را به وجود آورده است. جفریز گوغر چندین دهانه مختلف دارد و بسیار عمیق میباشد و در آن آب جریان دارد. در اطراف این غار فسیل های جانداران دوران کرتاسه نیز وجود دارد، زیرا منطقه کرمان و فلات ایران در زمان کرتاسه زیر آب بوده است و در واقع بر اثر فرسایش آبی به پدیدار شده است.

مشاهده مقاله
کوهای استان کرمان

کوهای استان کرمان

آتشفشانی راین در 30 کیلومتری جنوب شرقی شهر راین که در استان کرمان قرار دارد آتشفشانی با همین نام قرار گرفته است. که محققان در ابتدا این دهانه ها را محل برخورد سنگهای آسمانی می دانستند اما بعد از تحقیقات بیشتر، آنها را دهانه های آتشفشانی تشخیص دادند که بین 5000 تا 10000 سال قبل فعال بوده اند. دهانه آتشفشان بیضی و گرد دیده میشودکه قطر آن 1200 متر و ارتفاع 300 متر میرسد. درحوالی اين دهانه‌ها روانه‌هايى به چشم مى خورند که نبود آثار فرسايشى چشمگير، نشانه جوان بودن آن‌هاست. كراترها بطور عمده دايره اي و بندرت بيضي شكل هستند كه در اكثر آنها سولفات سديم و يا كلرور سديم وجود دارد كه متاسفانه با بهره برداري غير اصولي بسياري از دهانه ها تخريب شده است .کراترها در سنگهای آتشفشانی لگلومرای اولیگومیوسن ،ائوسن و آبرفتهای کواترنر تشکیل شده‌اند.

مشاهده مقاله
باغ سنگی کرمان

باغ سنگی کرمان

در دهستان بلورد روستای میاندوآب و ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان استان کرمان محوطه ای وجود دارد که قبلا باغ بوده است که باغ شبیه یک شش ضلعی نامنظم میباشد که متعلق به مردی به نام درویش خان اسفندیارپور بوده‌است. گفته میشود بعد از خشکسالی که در این منطقه شده است و درختان خشک شده است صاحب باغ سنگ‌هائی را از درختان آویزان کرده و بتدریج اهالی روستاهای مجاور برای دیدن آن باغ به روستای میاندوآب آمده‌اند. اکنون این باغ، گردشگرانی را که از سیرجان دیدار می‌کنند بسوی خود جلب می‌کند. درویش خان اسفندیارپور در سن ۹۰ سالگی در ۱۹ فروردین ۱۳۸۶ درگذشت و پیکرش در این باغ دفن شده است.

مشاهده مقاله
طبیعت گردی کرمان

طبیعت گردی کرمان

شهرک مس سرچشمه در شهر کرمان در شهرستان رفسنجان روستایی به نام مس سرچشمه وجود دارد که در هر فصل زیبایی‌های منحصر به فردی از شکوفه‌های بهاری، شاخه‌های خمیده از بار میوه در تابستان، برگ ریزان طلایی پاییز و برف زیبای زمستان را برای نمایش دارد. در 160 کیلومتری جنوب کرمان معدن مس سرچشمه قرار گرفته است باشگاه فرهنگی،ورزشی مس سرچشمه مهمترین باشگاه این شهراست که در رشته های مختلفی از جمله فوتبال،تیراندازی و سایر رشته ها فعال است. این باشگاه از ورزشگاه و امکانات بسیار خوبی برخورداراست. از باشگاه های ثروتمندایران بشمار می آید

مشاهده مقاله
موزهای کرمان

موزهای کرمان

باغ موزه هرندی در استان کرمان عمارتی از زمان قاجار بنا شده است که تمام ویژگی های یک عمارت ایرانی را دارد؛باغ شامل ساختمان بیرونی و درونی ، بهارخواب، اتاق های مستخدمین ، درختان میوه ، اصطبل میباشد. که امروزه باغ به موزه تبدیل شده است و به همین دلیل تغییراتی در آن به وجود آمده است مثل تخريب اصطبل و انبارها ، تبديل آشپزخانه به ساختمان اداري اشاره كرد ، و نام آن باغ موزه هرندی میباشد. یکی از دیدنی های باغ موزه هرندی اتومبیلی که عنوان می‌شود رضاخان در زمان حضورش در کرمان از آن استفاده می‌کرده است پس از بازسازی در این باغ در معرض دید عموم قرار گرفته است. باغ موزه دو طبقه میباشد که حال حاضر طبقه‌ی همکف ساختمان موجود در آن به‌عنوان موزه‌ی سازهای سنتی و طبقه‌ی اول آن به‌عنوان موزه‌ی باستان‌شناسی مورد بازدید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. در قسمت موزه باستان شناسی باغ موزه هرندی اشیاء سفالی، مهره‌های سنگی و درفش فلزی از جمله اشیایی است که مربوط به هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد میباشد و در قسمت ساز های سنتی که درسال 1381 افتتاح شده است ؛سازهایی از قبیل قیچک، سنتور، قانون، رباب و عود در معرز تماشای علاقه مندان قرار گرفته است. باغ موزه هرندی کرمان در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۵۴ با شمارهثبت ۱۱۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. آدرس باغ موزه هرندی : کرمان ، خیابان فردوسی http://miras.kr.ir/ آدرس

مشاهده مقاله
ایلات استان کردستان

ایلات استان کردستان

ایل جاف ایل جاف یکی از ایل های مهم استان کردستان که بسیار نیرومند هستند و از طوایف مهم آنها میتوان به اسماعیل عزیزی ، شاطر ، هرونی ، باشگو ، کلاشی و ترخانی و چند طایف دیگر اشاره کرد .این ایل در استان کرمانشاه هم مستقر هستند و به سه گروه بزرگ تقسیم میشوند : گروه اول: که بزرگترین یل جاف میباشد که در کشور عراق ساکن هستن که به آنها جاف عراق یا جاف مرادی میگویند. گروه دوم : جاف جوانرودی نام دارند که دارای طوایف : وکیل ، ولدبیگی، باباجانی، باوا و قبادی و دارای پانزده تیره هستند . گروه سوم: این ایل در استان کرمانشاه ساکن هستند بنام های گهواره و تفنگچی و قلخانی و نام دیگر آنها جاف گوران یا کرماشاه میباشد .

مشاهده مقاله
بازیهای استان کردستان

بازیهای استان کردستان

بازی خلورتانی ازمخروط های چوبی استفاده می کردند و دور آن را نخ محکمی می پیچاندند و به نوک آنها یک میخ فلزی ته گرد که بیشتر در نعل اسب و قاطر استفاده می گردد می زدند سپس با کشیدن نخ مخروط شروع به دوران روی زمین می نمود و با چنان سرعتی می چرخید که صدایی نیز ایجاد می کرد . برای به حرکت درآوردن آن می بایست سر بالایی نخ را به صورت حلقه ای در آورند و انگشت اشاره را در آن قرار دهند سپس مخروط ها را که در دست بود محکم به طرف زمین پرتاب می کردند و نخ را می کشیدند بعضی اوقات مخروط خود رابه مخروط افراد دیگری که در حال چرخش بود می زدند و به این ( خلورته مارانی ) یا مخروط شکستن می گفتند اگر مخروط شخصی بدون ترک برداشتن موفق می شد مخروط دیگران را بشکند یا ترک اندازد مخروط او بهترین مخروط محسوب می گردید .

مشاهده مقاله
لباس زنان استان کردستان

لباس زنان استان کردستان

در این استان زنان از قدیم تا به امروز نوع پوشش خود راحفظ کرده اند، بدلیل آنکه معتقدند نوع پوششان جزوه فرهنگ و آداب و رسومشان محسوب میشود .لباسشان دارای رنگ های شاد میباشد . لباس زنان کرد دارای : پیراهن پولکی بلندی که تا روی پنجه پا می آید ،و روی آن نیمتنه یا سوخمه که با پارچه مخملی و یا پارچه زری دوخته شده است ،بر بالای سوخمه ، کوا قرار دارد که یک نوع پوششی است از بالا تا پایین پا کشیده میشود و روی آن یک سلته قرار دارد که نوعی نیم تنه است .

مشاهده مقاله
سوغات استان کردستان

سوغات استان کردستان

یکی از سوغات های معروف استان کردستان آدامس طبیعی سقز میباشد . سقز را در فصل پاییز از شکاف درختان که دارای صمغ میباشند و به رنگ سبز میباشد که بر روی تنه درختان وجود دارند . از ویژگی های این سقز درمان زخم معده ، کمک به هضم غذا درمان بیماری های گوارشی، سبب عملکرد بهتر کبد و طهال، التیام زخم ها، مصرف روزانه آن لک های پوستی و جوش را برطرف می کند.

مشاهده مقاله
گویش مردم استان کردستان

گویش مردم استان کردستان

مردم استان کردستان به زبان کردی سخن می گویند و دارای گویش و لهجه های مختلفی هستند مانند: درکتاب شرفنامه بدلیسی، زبان کردی را به چند مورد تقسیم کرده است که عبارت اند از : زبان کِرمانجی، لُری، کَلهر و گُورانی.

مشاهده مقاله
موزهای استان کردستان

موزهای استان کردستان

موزه تاریخ طبیعی با مساحتی حدود 400متر مربع در استان کردستان ودر شهر سنندج واقع شده است .شامل بخش های مختلفی از جمله : بخش جانوران مهرداران مانند پرندگان ، پستانداران ،دوزیستان ، خزندگان ، ماهیان بخش جانورشناسی بی مهرگان مانند : نرم تنان و بند پایان بخش گیاهان و بخش فسیل و دیرینه شناسی مانند: فسیل مهره داران و بی مهرگان و گیاهان و میکروفسیل بخش سنگ و کانی بخش اسکلت مانند اسکلت پرندگان و ماهیان میباشد .

مشاهده مقاله
مناطق حفاظت شده استان کردستان

مناطق حفاظت شده استان کردستان

منطقه حفاظت شده عبدالرزاق سقز منطقه حفاظت شده عبدالرزاق در استان کردستان با مساحت43950 قرار دارد .در این منطقه تپه باستانی زیویه و غار کرفتو که محل سکونت انسانها در دوران قدیم بوده ، واقع شده است .از جاذبه های گردشگری این منطقه میتوان به پوشش گیاهی و جانوری مانند عقاب ، مرغ حق ،شغال ،کبک قوچ ، میش ، اشاره کرد .

مشاهده مقاله
معرفی کردستان

معرفی کردستان

استان کردستان در غرب ایران به مرکزیت شهر سنندج قرار گرفته است.در قدیم نام آن اردلان بوده و امروزه مکان و سرزمین کردها می‌باشد.شهرستان‌های استان کردستان ، بانه، بیجار، دهگلان، دیواندره، سروآباد، سقز، سنندج، قروه، کامیاران و مریوان میباشند . منطقه‌ای کوهستانی که در این منطقه دشت‌های مرتفع و دره‌های پهن بچشم میخورد.

مشاهده مقاله
مراسمات استان کردستان

مراسمات استان کردستان

پرت کردن تخم مرغ این بازی در زبان کردی (شه ره هیلکه ) میباشد .شه ره بعه معنای پرت کردن و هیلکه به معنای تخم مرغ است .این بازی در شهرستان بانه بیشتر برگزار میشود . این مراسم در فصل بهار و درایام نوروز برگزار میشود و برای ابراز شادی و جشن و سرور و خیر و برکت مردم رسم دارند این بازی را انجام دهند . در شهرستان سنندج رسم است که تخم مرغ هارا به سمت یکدیگر پرت می کنند و آن کسی که تخم مرغش شکست باید بقیه تخم مرغ ها را به طرف مقابل بدهد و این شیوه به صورت زنجیر وار ادامه دارد . اگر گروهی انجام شود باید آن کسی که تخم مرغ اش شکسته شود بقیه تخم مرغ های خود را بر زمین میگذاشت ، این بازی آنقدر ادامه دارد تا یک نفر باقی می ماند و تمام تخم مرغ ها از آن فردی میشد که تخم مرغش نشکسته بود .

مشاهده مقاله
موسیقی محلی کردستان

موسیقی محلی کردستان

در استان کردستان موسیقی ها به چند دسته تقسیم میشوند : موسیقی فولکلور :دراین نوع از موسیقی کردستان حکایتها و داستانهایی از قهرمانان و دلدادگان پرداخته میشود . ترانه های قهرمانی بیانگر مبارزه طلبی است و ترانه های دلدادگان بیانگر عاشقانه های بین دو شخص و رمانتیک میباشد. موسيقى بيت خوانى:در این نوع بیشتر حالت آواز دارد و کمتر از کلام استفاده می کنند . موسيقى سه چهانه يا سياه:در این نوع موسیقی برای آهنگ های عشقی و غمناک نواخته میشود . موسیقی ایزدی : یک نوع موسیقی سنتی ومذهبی میباشد . موسيقى باستانى كردى (هوره): این نوع آواز بسیار زیباست که سوگ، ماتم، غریبی ، عزاداری و حماسی را به شیوه‌های ملیح و متین به گوش شنونده می‌رساند. موسيقى خانقاهى دراويش: مهمترين بخش موسيقى اين منطقه موسيقى خانقاهى دراويش است كه ساز اصلى آن دف و تنبور است. از ساز های موسیقی استان کردستان میتوان به بادى وزهى و ضربى و بيش از همه به آلات موسيقى بادى مانند دودوك، بلول، شووى، سرنا و تنبور، دايره، دف، طبل، سرنا، نى لبك، كمانچه، بربط و تار اشاره کرد .بیشتر موسیقی کردی جنبه حماسی دارد . سرنا و دهل : این نوع موسیقی در مراسم جشن و عروسی نواخته میشود . نی: از هفت بند گیاه نی ساخته می‌شود و آن را طوری برش می دهندکه از سر تا ته آن شامل هفت بند شودو دارای ۵ سوراخ در جلو و یک سوراخ در پشت آن میباشد و توسط انگشتان دوم و چهارم از یک دست و انگشتان اول تا چهارم از دست دیگر نواخته میشود. سرنا: سُرنا یا سورْنا نام ساز بادی باستانی ایرانی است که از چوب ساخته می‌شود. دهل: دهل طبلی بزرگ و دورویه‌ای که هر دو طرفآن از جنس پوست گاو یا گاومیش ساخته میشود . دف: دَفّ، یکی از سازهای کوبه‌ای در موسیقی ایرانی است که شامل حلقه‌ای چوبی است و جنس آن از پوست نازک میباشد . تنبور: این ساز دسته‌ای بلند و کاسه‌ای گلابی شکل دارد و از جنس چوب توت ساخته می‌شود. شِمشال : از سازهای قدیمی استان کردستان میباشد که معروف به نی چوپان است و مانند ساز بادی و به شکل نی فلزی است .

مشاهده مقاله
مناطق ورزشی استان کردستان

مناطق ورزشی استان کردستان

پیست اسکی استان کردستان با مساحتی 112 هکتار ، در شهرستان نسار بیجار که یکی از زیباترین مجموعه ورزشی این استان میباشد قرار گرفته است که هرساله تعداد زیادی از گردشگران به این مکان ورزشی می آیند. این مجموعه ورزشی دارای پیست اسکی بین المللی اسکی روی برف و چمن میباشد . طول پیست اسکی روی برف در حدود ۹۰۰ متر و عرض آن ۱۲۰ متر است , مساحت پیست چمن ۲ هکتار و به طول ۳۳۰ متر و عرض ۶۰ متر میباشد . در فصل زیبای زمستان بسیاری از مردم برای آموزش اسکی به این مجموعه می آیند .این مجموعه دارای رستوران ،مدرسه اسکی ، پارکینک باظرفیت 200 دستگاه سواری ، تله سیژ، تله کابین، پیست کوب و هتل برای مهمانان میباشد .

مشاهده مقاله
غذاهای استان کردستان

غذاهای استان کردستان

آش عدس بلغور یکی از غذاهای خوشمزه و لذیذ استان کردستان آش عدس بلغور میباشد که شامل :عدس ،بلغور ،پیاز ،سیب زمینی ،نمک و فلفل و نعنا داع است . طرز تهیه : عدس و بلغور را همرا با زردچوبه و روغن روی حرارت قرار میدهید تا پخته شوند سپس فلفل و پیاز داغ را به آن اضافه می کنید تا بجوشد و بعد از آن ،نمک اضافه میکنید و در اخر سیب زمینی را به صورت خورد شده در آن میریزید تا پخته شود .

مشاهده مقاله
آثار تاریخی کردستان

آثار تاریخی کردستان

سنگ نبشته اورامان در استان کردستان و در روستای تنگی ور و در شهرستان کامیاران کتیبه تنگی ور یا سنگ نبشته اورامان قرار گرقته است .این کتیبیه تاریخی جزوه آثار ملی ایران بشمار می آید و هر سال تعداد زیادی از گردشگران به این منطقه سفر میکنند . کیتیبه تنگی ور در بالای کوه زینانه و در یک اتاقی با ارتفاع صد و بیست متر حجاری شده است و به گفته تاریخ نویسان قدمت آن متعلق به دوران آشوری و در زمان پادشاه سارگون دوم بنا شده است که بر روی آن با خط میخی نوشته اند . از جاذبه های دیگر کتیبه اورامان رخ انسانی را با لباس شاهی ، کلاهی استوانه ای و کتیبه ای که به زبان آشوری متنی نوشده شده ،به نمایش گذاشته است .در این کتیبه به ستایش خدایان آشوری پرداخته و در باره پیروزی و جنگ و تصرف آشوریان در شهرها ی مختلف شرح داده شده است . سنگ نبشته اورامان یکی از آثار تاریخی استان کردستان میباشد .

مشاهده مقاله
موسیقی محلی کردستان

موسیقی محلی کردستان

در استان کردستان بدلیل رقص و موسیقی خاصی که دارند سازهای مختلفی در این استان ساخته میشود مانند: نی دوزله یا دونای: این ساز از جنس استخوان میباشد و نحوه ساخت آن به این طریق است : دو استخوان را روی هم قرار میدهند و بر روی آن سوراخ هایی ایجاد می کنند تا نوازنده با آن سازی بنوازد .

مشاهده مقاله
رقص محلی کردستان

رقص محلی کردستان

در استان کردستان رقص کردی اهمیت خاصی دارد وجزوه آیین‌های نمایشی کردها بشمار می آید که بیشتر درشهر سنندج و مریوان برگزار میشود .

مشاهده مقاله
صنایع دستی کردستان

صنایع دستی کردستان

در استان کردستان بدلیل رقص و موسیقی خاصی که دارند سازهای مختلفی در این استان ساخته میشود مانند: نی دوزله یا دونای: این ساز از جنس استخوان میباشد و نحوه ساخت آن به این طریق است : دو استخوان را روی هم قرار میدهند و بر روی آن سوراخ هایی ایجاد می کنند تا نوازنده با آن سازی بنوازد . شمشال : استان کردستان رسم است در مراسم عروسی ، عزا ، مراسم درویشان و در نزد چوپانان این ساز نواخته شود که جنس آن از فلز است که شش سوراخ بر روی آن قرار دارد .

مشاهده مقاله
آثار ملی و تاریخی شیراز

آثار ملی و تاریخی شیراز

باغ جهان نما یکی از قدیمی ترین باغ های شهر شیراز است که در استان فارس ،که در نزدیکی ارامگاه حافظ واقع شده است. نام دیگر ای باغ زینت الدنیا استدراین باغ ،انواع درختان سرو و کاج کهنسال، مرکبات و درختان میوه دیده می‌شوند.باغ جهان نماقبل از حمله تیمور گرکانی به ایران مانند سه باغ ارم، دلگشا و تخت قراچه جزوه زیباترین باغ های شیراز بوده است . در وسط این باغ عمارتی هشت ضلعی بنا شده که دارای چهار شاهنشین میباشد.نمای این بنا اجری با پنجره های چوبی و داخل آن یک حوضی از جنس سنگ مرمر قراردارد.

مشاهده مقاله
آبشارهای شیراز

آبشارهای شیراز

آبشار استهبال در 170 کیلومتری شیراز در شهرستان استهبال قراردارد دارای شانزده پله است و در هنگام عبور از این پله ها ریزش ابی از چشمه کوه های استهبال بسیار دیدنی و لذت بخش میباشد و محل مناسبی برای استراحت مسافران میباشد استهبال به معنای انگورستان یا نگهبان شهر استخر است.

مشاهده مقاله
چشمه های شیراز

چشمه های شیراز

چشمه جوشک چشمه ای در غرب شهر شیراز دراستان فارس بنام چشمه جوشک قراردارد این چشمه از رودخانه بزرگی سرچشمه گرفته که تمام باغ های روستای اطراف خود را ابیاری میکند و محل مناسبی برای گردشگران میباشد

مشاهده مقاله
دریاچه های شیراز

دریاچه های شیراز

دریاچه کافتر یا شاد کام این دریاچه بسیار زیبا در استان فارس و در جنوب شهرستان اقلید واقع شده است .اب این دریاچه شیرین و پردنگان بسیاری برای مهاجرت به این منطقه می ایند.مساحت این دریاچه چهل وهشت کیلومتر مربع و عمق ان بیست وپنج میلیون متر مربع است همچنین محل مناسبی برای پروش ماهی است.

مشاهده مقاله
رودخانه های شیراز

رودخانه های شیراز

رودخانه شورلار این رودخانه دراستان فارس و از بهم پیوستند چند نهر به وجود امده این نهر ها از کوهای سیاه و ملک تیروجم سرچمه میگیرند .از ویزگی های اب این رود خانه جنبه های درمانی ان است .

مشاهده مقاله
غارهای شیراز

غارهای شیراز

غار حیدر بیگ غار حیدر بیگ در استان فارس و در شمال شرقی شهر شیراز قرارگرفته است .در داخل این غار چاهی قراردارد هنگامی که در داخل غار هستین صدای ریزش اب سکوت این غار را بر هم میزند که بسیار لذت بخش میباشد راه دسترسی به داخل غار حیدر بیک اسان نیست و حتما باید ازوسایل فنی استفاده کنید .

مشاهده مقاله