لوگو شاهین پرواز
معرفی استان کرمان

معرفی استان کرمان

مشاهده مقاله
موسیقی های محلی کرمان

موسیقی های محلی کرمان

بعد از استان فارس در استان کرمان عشایر زیادی زندگی میکنند. . عشایر استان هر کدام به نوعی ملودی و رقص های منصحر به فرد خود را دارند که بیشتر این تنوع مسیقی را در مناطق عشایری سیرجان، جیرفت، کهنوج، شهربابک ، بم، زرند، بافت، و بردسیر می توان دید. موسیقی این نواحی هم از لحاظ ریتم و ملودی بسیار غنی و پرمحتوا میباشد.

مشاهده مقاله
صنایع دستی کرمان

صنایع دستی کرمان

عریض بافی نوعی بافت پارچه نسبتا ضخیم است که پشمی می باشد که پارچه زیر پته دوزی میباشد و در قدیم از این پارچه های برای دوخت لباس هایی همچون کت و پالتو استفاده می شده است. اما امروز تولید عریض کمتر شده است و حتی دیگر در پته دوزی هم استفاده نمی شود.

مشاهده مقاله
آثار تاریخی کرمان

آثار تاریخی کرمان

عمارت تاريخي مرقد شاه نعمت الله عمارت تاريخي مرقد شاه نعمت الله ولي، صحن ها و رواقهاي اطراف آن حدود 6 هزار متر مربع وسعت دارد. اين عمارت شاهکاري از هنر معماري شش قرن اخير با تلفيقي از فضاي معماري قابل و باغ سازي بسيار فرح انگيز و صفائي عارفانه است.اين ساختمان که نشانه اي از فرهنگ پربار معماري ايران است، در ابتدا به صورت يک تک بنا با گنبدي رفيع بر فراز فضائي چهار گوش درون باغ بزرگي بوده که بعدها بناهاي ديگري به آن افزوده شده است. هم اکنون نيز قسمتي از اين نماسازي با کاشيکاري معرق و زيبا با نقش اسليمي و رنگهاي لاجورد، فيروزه اي، سفيد و طلايي در سر در غربي مقبره بارز است. که این مقبره از قسمتهای مختلف دو مناره ، رواق شاه عباسی و دارالحفاظ ، صحن وکیلی ، صحن اتابکی ، و صحن میرداماد میباشد. صحن وکيل الملکي از يادگارهاي محمد اسماعيل خان نوري وکيل الملک میباشد که از صفا و معنويت خاصي برخوردار است. در قسمت فوقاني دهليز ورودي موزه شاه نعمت الله ، در سمت شمال آن کتاب فروشي و در ضلع جنوب غربي مقبره امير نظام گروسي سياستمدار ، اديب و چهره نامدار عصر قاجار قرار دارد. حوض چند ضلعي وسط اين صحن که معمولا با گلدانهاي شمعداني زينت يافته از صفاي خاصي بهره مي برد. بقعه شاه نعمت الله نيز داراي طاق گنبدي و مزين به نقاشي هاي روي گچ مي باشد . در اين محل قبر مرتفعي به طول سه متر و چهل سانتيمتر و عرض دو متر وجود دارد. روي سنگ مرمري که آخرين پوشش قبر است آيه تطهير و اطراف آن نام 12 امام حک شده است. صحن ميرداماد که به صحن شاه عباسي نيز مشهور است در زمان سلطنت ناصرالدين شاه تعمير و بازسازي شد. صحن حسينيه يکي ديگر از صحن هاي آستانه شاه نعمت الله ولي است که با مناره هايي هر يک به طول 42 متر در ضلع غربي آن در زمان محمد شاه قاجار ساخته شده است. صحن اتابکي آخرين صحني است که احداث شده و حوض بزرگ مستطيل شکلي با چهار باغچه در اطراف، در وسط آن قرار دارد.

مشاهده مقاله
بازیهای شهر کرمان

بازیهای شهر کرمان

اشکست بازی در بازی اشکست بازی سیرجان بازیکنان دو استات یا رهبر انتخاب میکنند که و به دو گروه تقسیم میشوند. بعد لباسهایشان را درآورده و بعد پاچه های شلوار خودرا بالا میزنند؛بعد زمین بازی را به دو قسمت لرد و تو تقسیم میکنند.گروهی که در قسمت "لرد " زمین بازی میکنند یعنی در خارج از زمین بازی هستند و گروهی که در قسمت " تو " بازی میکنند یعنی در داخل زمین بازی میکنند. آن‌زمان افراد خارج سعى مى‌کنند افرادى را که داخل هستند بگيرند و داخلى‌ها هم متقابلاً سعى در دستگيرکردن افراد گروه مقابل دارند. هريک از افراد دو گروه که بسوزند از بازى بيرون مى‌روند. بازى را ادامه مى‌دهند تا زمانى‌که همه افراد يک گروه کنار گذاشته شده باشند (کشته شوند) که درنتيجه گروه مقابل برنده خواهد بود.

مشاهده مقاله
بیشینه مذهبی کرمان

بیشینه مذهبی کرمان

در استان کرمان در گذشته خدایان مختلفی مورد ستایش قرار میگیرفته است که هرکدام مسئ.ل یه چیزی بوده است الهه کشاورزی ، بانو بغی نگهدارنده حیوانات و زیاد کننده آنان به شمار میرفته است و الهه باران که از او طلب آب میکرده اند. در زمان آل بويه مذهب شيعه در كرمان به رسميت شناخته شد.

مشاهده مقاله
آبشارهای کرمان

آبشارهای کرمان

آبشار خوشکار در استان کرمان دو آبشار به نام آبشار های خوشکار فرار دارد که در مسیر موسوم به خشکار واقع شده اند. دو مسیر برای رسیدن به این دو آبشار وجود دارد که اولین مسیر از جاده بافت به سمت کرمان، در روستای کیسکان توقف میکنید . از این مکان پیاده روی به سمت آبشارها شروع میشود و در دره رودخان خوشکار در کنار مسیر رودخانه ادامه مسیر دهید تا به آبشارهای خوشکار برسید. در کنار آبشار دوم غاری وجود دارد که آبشار از صخره سمت راست غار جلوی دهانه غار فرومیریزد. در فصل بهار شدت آب به قدری است که غار پشت آبشار مخفی میشود. ادامه این مسیر به قله کوه شاه منتهی میگردد. و مسیر دوم این مسیر از مسیر اول یکمقدار سخت تر است ،برای دسترسی به این مسیر از جاده كرمان –بافتبهسمتلالهزار،بخشيزيباازتوابع بردسير كه در دامنه ارتفاعات سربه فلك كشيده لاله زار قرار گرفته است ادامه مسیر دهید. پس از طی 100 کیلومتر به جاده فرعی لاله زار خواهید رسید. ادامه جاده فرعی به طول 20 کیلومتر به لاله زار منتهی میگردد. لاله زار در ارتفاع 2700 متری از سطح دریا قرار دارد و سردترین شهر استان کرمان بشمار می آید . این شهر بعد از قمصر كاشان در زمينه گل محمدي ( گلابگيري) صاحب شهرت فراوانی است. بعد از لاله زار در مسیر سد با عبور از آن به ابتدای مسیر پیاده روی میرسید. این منطقه تنگه اورتی نامیده میشود. در گويشهاي محلي به محل اطراق عشاير اورت كه از واژه تركي يورت (منزلگاه) گرفته شده گويند و احتمالا با گذر زمان و ترجمه توسط كوهنوردان اوليه به دره آرتي و نهايتا به آردي تبديل شده است. فاصله لاله زار تا دهنه اورتي (ارتفاع2900m)حدود 6 کیلومتر بصورت جاده خاكي میباشد. مسیر پیاده روی از کنار رودخانه لاله زار در دره اورتی به آبشارهای اول و دوم خوشکار و نهایتا قله لاله زار منتهی می گردد.

مشاهده مقاله
غذاهای استان کرمان

غذاهای استان کرمان

برشتوک یکی از شیرینی های سنتی ایرانی برشتوک است که مختص کرمانی هاست. که براساس آردی که برای طبخ آن استفاده میشود به آن برشتوک نخودچی یا گندم میگویند. موادی که برای تهیه آن استفاده میشود آرد گندم یا آرد نخودچی است وپودر قند یا شکر و هل میباشد. برای تهیه آن اول آرد نخودچی تفت داده می‌شود و سپس پودر قند و هل به آن اضافه می شود. مواد در درون قالب شکل داده شده و در داخل یخچال سرد می‌شود و بعد سرو میشود

مشاهده مقاله
پوشش کرمان

پوشش کرمان

لباس و پوشش مردم کرمان به سه دسته کلی تقسیم میشود : لباس محلی و لباس بلوچی و لباس زرتشتی لباس محلی زنان سرپوش ها که شامل چارقد ، پیچه و چادر دلاغ میباشد.

مشاهده مقاله
آداب و رسوم کرمان

آداب و رسوم کرمان

ازدواج در استان کرمان هم مثل سایر استان های دیگر ایران با دیدن دختر در مراسم یا جشن ها صورت میگیرد که هرکس براساس آن معیارهایی که دارد حلا از نظر سادگی ، سبک پوشی یا سنگین پوشی وقار و شخصیت دختر و موارد این چنینی دختری را پسندیده و برای دیدن رسمی او به خواستگاری دختر میرفتند البته قبل از هرچیز ساعت و روز خواستگاری را یه روز خوب و یک ساعت خوب انتخاب میکردند و به خواستگاری میرفتند. خواستگاری به این صورت است که :

مشاهده مقاله
مناطق حفاظت شده کرمان

مناطق حفاظت شده کرمان

مهروئیه در مهروئیه استان کرمان منطقه حفاظت شده مهروئیه قرار گرفته است، که پوشش آن شامل كهورك، كهور، كنار، ‌، قيچ اسكنبيل و پستانداران منطقه مثل جيرفتي، دراج، هوبره،‌ قمري، بلبل خرما،‌ ‌ سبز قباي هندي، هدهد،‌ چكاوك ،‌ شهدخوار، و انواع پرندگان شكاري میباشد. پرندگانی همچون دراج , جیرفتی , تیهو , کبوتر چاهی , انواع سسک درختی , دارکوب , میوه خور , دم جنبانک , هدهد , گنجشک , بلبل , بلدرچین , دیدومک , سبزقبا , چکاوک کاکلی , سهره جنگلی , باقرقره , سنگ چشم , یا کریم , چاخ لق , هوبره , کبوتر جنگلی , مرغابی , شاهین , زنبورخوار , حواصیل , پرستو را میتوان نام برد.

مشاهده مقاله
سوغات کرمان

سوغات کرمان

زیره یکی دیگر از بهترین و معروف ترین محصول کرمان که به عنوان سوغات هم از آن استفاده میشود زیره کرمان است. از این رو در مصرف روزانه مردم کرمان نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیره پلوی کرمان یکی از غذاهای اصیل و خوشمزه کرمان می‌باشد ایران

مشاهده مقاله
باتلاق جازْموریان

باتلاق جازْموریان

باتلاق جازْموریان، یا جَزْموریان،حوضه‌ای آبریز و دریاچه‌ای به همین نام در جنوب شرقی ایران درجنوب کوه شاهسواران کرمان قرار گرفته است. . حوضه آبریز جازموریان با وسعـت ۶۹ هزار و۶۰۰ کیلومتر مربع، ازنظر تقسیم‌بندی بخشی از حوضه مسدود میانی ایران به شمار می‌آید. نیمـه غربی این حوضـه بـه وسعت ۳۵۶۰۰ کیلومتر مربع در استان کرمان ، و نیمه شرقی آن به وسعـت ۰۰۰‘۳۴ کیلومتر مربع در استان سیستان و بلوچستان جای دارد. در اصطلاح محلی پوشش گیاهی را جاز می‌نامند و انبوهی و کثرت آن را موریان می‌گویند. به همین سبب، این ناحیه به «جازموریان» معروف شده است.

مشاهده مقاله
غارهای کرمان

غارهای کرمان

غارجفریز در استان کرمان در شهرستان بافت روستایی به نام جفریز گوغر قرار دارد که در این روستا غاری به نام جفریز گوغر یا چشم سبز واقع شده است. غار جفریز گوغر از حدود ۸۰ میلیون سال پیش شروع به پدید اومدن کرده است. با توجه به خط های روی سنگ ها که نشان میدهد که سطح آب در غار به تدریج پایین رفته است و کم کم رسوب ها را در خود حل کرده است و با فرسایش شدید غار را به وجود آورده است. جفریز گوغر چندین دهانه مختلف دارد و بسیار عمیق میباشد و در آن آب جریان دارد. در اطراف این غار فسیل های جانداران دوران کرتاسه نیز وجود دارد، زیرا منطقه کرمان و فلات ایران در زمان کرتاسه زیر آب بوده است و در واقع بر اثر فرسایش آبی به پدیدار شده است.

مشاهده مقاله
کوهای استان کرمان

کوهای استان کرمان

آتشفشانی راین در 30 کیلومتری جنوب شرقی شهر راین که در استان کرمان قرار دارد آتشفشانی با همین نام قرار گرفته است. که محققان در ابتدا این دهانه ها را محل برخورد سنگهای آسمانی می دانستند اما بعد از تحقیقات بیشتر، آنها را دهانه های آتشفشانی تشخیص دادند که بین 5000 تا 10000 سال قبل فعال بوده اند. دهانه آتشفشان بیضی و گرد دیده میشودکه قطر آن 1200 متر و ارتفاع 300 متر میرسد. درحوالی اين دهانه‌ها روانه‌هايى به چشم مى خورند که نبود آثار فرسايشى چشمگير، نشانه جوان بودن آن‌هاست. كراترها بطور عمده دايره اي و بندرت بيضي شكل هستند كه در اكثر آنها سولفات سديم و يا كلرور سديم وجود دارد كه متاسفانه با بهره برداري غير اصولي بسياري از دهانه ها تخريب شده است .کراترها در سنگهای آتشفشانی لگلومرای اولیگومیوسن ،ائوسن و آبرفتهای کواترنر تشکیل شده‌اند.

مشاهده مقاله
باغ سنگی کرمان

باغ سنگی کرمان

در دهستان بلورد روستای میاندوآب و ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان استان کرمان محوطه ای وجود دارد که قبلا باغ بوده است که باغ شبیه یک شش ضلعی نامنظم میباشد که متعلق به مردی به نام درویش خان اسفندیارپور بوده‌است. گفته میشود بعد از خشکسالی که در این منطقه شده است و درختان خشک شده است صاحب باغ سنگ‌هائی را از درختان آویزان کرده و بتدریج اهالی روستاهای مجاور برای دیدن آن باغ به روستای میاندوآب آمده‌اند. اکنون این باغ، گردشگرانی را که از سیرجان دیدار می‌کنند بسوی خود جلب می‌کند. درویش خان اسفندیارپور در سن ۹۰ سالگی در ۱۹ فروردین ۱۳۸۶ درگذشت و پیکرش در این باغ دفن شده است.

مشاهده مقاله
طبیعت گردی کرمان

طبیعت گردی کرمان

شهرک مس سرچشمه در شهر کرمان در شهرستان رفسنجان روستایی به نام مس سرچشمه وجود دارد که در هر فصل زیبایی‌های منحصر به فردی از شکوفه‌های بهاری، شاخه‌های خمیده از بار میوه در تابستان، برگ ریزان طلایی پاییز و برف زیبای زمستان را برای نمایش دارد. در 160 کیلومتری جنوب کرمان معدن مس سرچشمه قرار گرفته است باشگاه فرهنگی،ورزشی مس سرچشمه مهمترین باشگاه این شهراست که در رشته های مختلفی از جمله فوتبال،تیراندازی و سایر رشته ها فعال است. این باشگاه از ورزشگاه و امکانات بسیار خوبی برخورداراست. از باشگاه های ثروتمندایران بشمار می آید

مشاهده مقاله
موزهای کرمان

موزهای کرمان

باغ موزه هرندی در استان کرمان عمارتی از زمان قاجار بنا شده است که تمام ویژگی های یک عمارت ایرانی را دارد؛باغ شامل ساختمان بیرونی و درونی ، بهارخواب، اتاق های مستخدمین ، درختان میوه ، اصطبل میباشد. که امروزه باغ به موزه تبدیل شده است و به همین دلیل تغییراتی در آن به وجود آمده است مثل تخريب اصطبل و انبارها ، تبديل آشپزخانه به ساختمان اداري اشاره كرد ، و نام آن باغ موزه هرندی میباشد. یکی از دیدنی های باغ موزه هرندی اتومبیلی که عنوان می‌شود رضاخان در زمان حضورش در کرمان از آن استفاده می‌کرده است پس از بازسازی در این باغ در معرض دید عموم قرار گرفته است. باغ موزه دو طبقه میباشد که حال حاضر طبقه‌ی همکف ساختمان موجود در آن به‌عنوان موزه‌ی سازهای سنتی و طبقه‌ی اول آن به‌عنوان موزه‌ی باستان‌شناسی مورد بازدید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. در قسمت موزه باستان شناسی باغ موزه هرندی اشیاء سفالی، مهره‌های سنگی و درفش فلزی از جمله اشیایی است که مربوط به هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد میباشد و در قسمت ساز های سنتی که درسال 1381 افتتاح شده است ؛سازهایی از قبیل قیچک، سنتور، قانون، رباب و عود در معرز تماشای علاقه مندان قرار گرفته است. باغ موزه هرندی کرمان در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۵۴ با شمارهثبت ۱۱۷۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. آدرس باغ موزه هرندی : کرمان ، خیابان فردوسی http://miras.kr.ir/ آدرس

مشاهده مقاله