لوگو شاهین پرواز
ایلات استان کردستان

ایلات استان کردستان

ایل جاف ایل جاف یکی از ایل های مهم استان کردستان که بسیار نیرومند هستند و از طوایف مهم آنها میتوان به اسماعیل عزیزی ، شاطر ، هرونی ، باشگو ، کلاشی و ترخانی و چند طایف دیگر اشاره کرد .این ایل در استان کرمانشاه هم مستقر هستند و به سه گروه بزرگ تقسیم میشوند : گروه اول: که بزرگترین یل جاف میباشد که در کشور عراق ساکن هستن که به آنها جاف عراق یا جاف مرادی میگویند. گروه دوم : جاف جوانرودی نام دارند که دارای طوایف : وکیل ، ولدبیگی، باباجانی، باوا و قبادی و دارای پانزده تیره هستند . گروه سوم: این ایل در استان کرمانشاه ساکن هستند بنام های گهواره و تفنگچی و قلخانی و نام دیگر آنها جاف گوران یا کرماشاه میباشد .

مشاهده مقاله
بازیهای استان کردستان

بازیهای استان کردستان

بازی خلورتانی ازمخروط های چوبی استفاده می کردند و دور آن را نخ محکمی می پیچاندند و به نوک آنها یک میخ فلزی ته گرد که بیشتر در نعل اسب و قاطر استفاده می گردد می زدند سپس با کشیدن نخ مخروط شروع به دوران روی زمین می نمود و با چنان سرعتی می چرخید که صدایی نیز ایجاد می کرد . برای به حرکت درآوردن آن می بایست سر بالایی نخ را به صورت حلقه ای در آورند و انگشت اشاره را در آن قرار دهند سپس مخروط ها را که در دست بود محکم به طرف زمین پرتاب می کردند و نخ را می کشیدند بعضی اوقات مخروط خود رابه مخروط افراد دیگری که در حال چرخش بود می زدند و به این ( خلورته مارانی ) یا مخروط شکستن می گفتند اگر مخروط شخصی بدون ترک برداشتن موفق می شد مخروط دیگران را بشکند یا ترک اندازد مخروط او بهترین مخروط محسوب می گردید .

مشاهده مقاله
لباس زنان استان کردستان

لباس زنان استان کردستان

در این استان زنان از قدیم تا به امروز نوع پوشش خود راحفظ کرده اند، بدلیل آنکه معتقدند نوع پوششان جزوه فرهنگ و آداب و رسومشان محسوب میشود .لباسشان دارای رنگ های شاد میباشد . لباس زنان کرد دارای : پیراهن پولکی بلندی که تا روی پنجه پا می آید ،و روی آن نیمتنه یا سوخمه که با پارچه مخملی و یا پارچه زری دوخته شده است ،بر بالای سوخمه ، کوا قرار دارد که یک نوع پوششی است از بالا تا پایین پا کشیده میشود و روی آن یک سلته قرار دارد که نوعی نیم تنه است .

مشاهده مقاله
سوغات استان کردستان

سوغات استان کردستان

یکی از سوغات های معروف استان کردستان آدامس طبیعی سقز میباشد . سقز را در فصل پاییز از شکاف درختان که دارای صمغ میباشند و به رنگ سبز میباشد که بر روی تنه درختان وجود دارند . از ویژگی های این سقز درمان زخم معده ، کمک به هضم غذا درمان بیماری های گوارشی، سبب عملکرد بهتر کبد و طهال، التیام زخم ها، مصرف روزانه آن لک های پوستی و جوش را برطرف می کند.

مشاهده مقاله
گویش مردم استان کردستان

گویش مردم استان کردستان

مردم استان کردستان به زبان کردی سخن می گویند و دارای گویش و لهجه های مختلفی هستند مانند: درکتاب شرفنامه بدلیسی، زبان کردی را به چند مورد تقسیم کرده است که عبارت اند از : زبان کِرمانجی، لُری، کَلهر و گُورانی.

مشاهده مقاله
موزهای استان کردستان

موزهای استان کردستان

موزه تاریخ طبیعی با مساحتی حدود 400متر مربع در استان کردستان ودر شهر سنندج واقع شده است .شامل بخش های مختلفی از جمله : بخش جانوران مهرداران مانند پرندگان ، پستانداران ،دوزیستان ، خزندگان ، ماهیان بخش جانورشناسی بی مهرگان مانند : نرم تنان و بند پایان بخش گیاهان و بخش فسیل و دیرینه شناسی مانند: فسیل مهره داران و بی مهرگان و گیاهان و میکروفسیل بخش سنگ و کانی بخش اسکلت مانند اسکلت پرندگان و ماهیان میباشد .

مشاهده مقاله
مناطق حفاظت شده استان کردستان

مناطق حفاظت شده استان کردستان

منطقه حفاظت شده عبدالرزاق سقز منطقه حفاظت شده عبدالرزاق در استان کردستان با مساحت43950 قرار دارد .در این منطقه تپه باستانی زیویه و غار کرفتو که محل سکونت انسانها در دوران قدیم بوده ، واقع شده است .از جاذبه های گردشگری این منطقه میتوان به پوشش گیاهی و جانوری مانند عقاب ، مرغ حق ،شغال ،کبک قوچ ، میش ، اشاره کرد .

مشاهده مقاله
معرفی کردستان

معرفی کردستان

استان کردستان در غرب ایران به مرکزیت شهر سنندج قرار گرفته است.در قدیم نام آن اردلان بوده و امروزه مکان و سرزمین کردها می‌باشد.شهرستان‌های استان کردستان ، بانه، بیجار، دهگلان، دیواندره، سروآباد، سقز، سنندج، قروه، کامیاران و مریوان میباشند . منطقه‌ای کوهستانی که در این منطقه دشت‌های مرتفع و دره‌های پهن بچشم میخورد.

مشاهده مقاله
مراسمات استان کردستان

مراسمات استان کردستان

پرت کردن تخم مرغ این بازی در زبان کردی (شه ره هیلکه ) میباشد .شه ره بعه معنای پرت کردن و هیلکه به معنای تخم مرغ است .این بازی در شهرستان بانه بیشتر برگزار میشود . این مراسم در فصل بهار و درایام نوروز برگزار میشود و برای ابراز شادی و جشن و سرور و خیر و برکت مردم رسم دارند این بازی را انجام دهند . در شهرستان سنندج رسم است که تخم مرغ هارا به سمت یکدیگر پرت می کنند و آن کسی که تخم مرغش شکست باید بقیه تخم مرغ ها را به طرف مقابل بدهد و این شیوه به صورت زنجیر وار ادامه دارد . اگر گروهی انجام شود باید آن کسی که تخم مرغ اش شکسته شود بقیه تخم مرغ های خود را بر زمین میگذاشت ، این بازی آنقدر ادامه دارد تا یک نفر باقی می ماند و تمام تخم مرغ ها از آن فردی میشد که تخم مرغش نشکسته بود .

مشاهده مقاله
موسیقی محلی کردستان

موسیقی محلی کردستان

در استان کردستان موسیقی ها به چند دسته تقسیم میشوند : موسیقی فولکلور :دراین نوع از موسیقی کردستان حکایتها و داستانهایی از قهرمانان و دلدادگان پرداخته میشود . ترانه های قهرمانی بیانگر مبارزه طلبی است و ترانه های دلدادگان بیانگر عاشقانه های بین دو شخص و رمانتیک میباشد. موسيقى بيت خوانى:در این نوع بیشتر حالت آواز دارد و کمتر از کلام استفاده می کنند . موسيقى سه چهانه يا سياه:در این نوع موسیقی برای آهنگ های عشقی و غمناک نواخته میشود . موسیقی ایزدی : یک نوع موسیقی سنتی ومذهبی میباشد . موسيقى باستانى كردى (هوره): این نوع آواز بسیار زیباست که سوگ، ماتم، غریبی ، عزاداری و حماسی را به شیوه‌های ملیح و متین به گوش شنونده می‌رساند. موسيقى خانقاهى دراويش: مهمترين بخش موسيقى اين منطقه موسيقى خانقاهى دراويش است كه ساز اصلى آن دف و تنبور است. از ساز های موسیقی استان کردستان میتوان به بادى وزهى و ضربى و بيش از همه به آلات موسيقى بادى مانند دودوك، بلول، شووى، سرنا و تنبور، دايره، دف، طبل، سرنا، نى لبك، كمانچه، بربط و تار اشاره کرد .بیشتر موسیقی کردی جنبه حماسی دارد . سرنا و دهل : این نوع موسیقی در مراسم جشن و عروسی نواخته میشود . نی: از هفت بند گیاه نی ساخته می‌شود و آن را طوری برش می دهندکه از سر تا ته آن شامل هفت بند شودو دارای ۵ سوراخ در جلو و یک سوراخ در پشت آن میباشد و توسط انگشتان دوم و چهارم از یک دست و انگشتان اول تا چهارم از دست دیگر نواخته میشود. سرنا: سُرنا یا سورْنا نام ساز بادی باستانی ایرانی است که از چوب ساخته می‌شود. دهل: دهل طبلی بزرگ و دورویه‌ای که هر دو طرفآن از جنس پوست گاو یا گاومیش ساخته میشود . دف: دَفّ، یکی از سازهای کوبه‌ای در موسیقی ایرانی است که شامل حلقه‌ای چوبی است و جنس آن از پوست نازک میباشد . تنبور: این ساز دسته‌ای بلند و کاسه‌ای گلابی شکل دارد و از جنس چوب توت ساخته می‌شود. شِمشال : از سازهای قدیمی استان کردستان میباشد که معروف به نی چوپان است و مانند ساز بادی و به شکل نی فلزی است .

مشاهده مقاله
مناطق ورزشی استان کردستان

مناطق ورزشی استان کردستان

پیست اسکی استان کردستان با مساحتی 112 هکتار ، در شهرستان نسار بیجار که یکی از زیباترین مجموعه ورزشی این استان میباشد قرار گرفته است که هرساله تعداد زیادی از گردشگران به این مکان ورزشی می آیند. این مجموعه ورزشی دارای پیست اسکی بین المللی اسکی روی برف و چمن میباشد . طول پیست اسکی روی برف در حدود ۹۰۰ متر و عرض آن ۱۲۰ متر است , مساحت پیست چمن ۲ هکتار و به طول ۳۳۰ متر و عرض ۶۰ متر میباشد . در فصل زیبای زمستان بسیاری از مردم برای آموزش اسکی به این مجموعه می آیند .این مجموعه دارای رستوران ،مدرسه اسکی ، پارکینک باظرفیت 200 دستگاه سواری ، تله سیژ، تله کابین، پیست کوب و هتل برای مهمانان میباشد .

مشاهده مقاله
غذاهای استان کردستان

غذاهای استان کردستان

آش عدس بلغور یکی از غذاهای خوشمزه و لذیذ استان کردستان آش عدس بلغور میباشد که شامل :عدس ،بلغور ،پیاز ،سیب زمینی ،نمک و فلفل و نعنا داع است . طرز تهیه : عدس و بلغور را همرا با زردچوبه و روغن روی حرارت قرار میدهید تا پخته شوند سپس فلفل و پیاز داغ را به آن اضافه می کنید تا بجوشد و بعد از آن ،نمک اضافه میکنید و در اخر سیب زمینی را به صورت خورد شده در آن میریزید تا پخته شود .

مشاهده مقاله
آثار تاریخی کردستان

آثار تاریخی کردستان

سنگ نبشته اورامان در استان کردستان و در روستای تنگی ور و در شهرستان کامیاران کتیبه تنگی ور یا سنگ نبشته اورامان قرار گرقته است .این کتیبیه تاریخی جزوه آثار ملی ایران بشمار می آید و هر سال تعداد زیادی از گردشگران به این منطقه سفر میکنند . کیتیبه تنگی ور در بالای کوه زینانه و در یک اتاقی با ارتفاع صد و بیست متر حجاری شده است و به گفته تاریخ نویسان قدمت آن متعلق به دوران آشوری و در زمان پادشاه سارگون دوم بنا شده است که بر روی آن با خط میخی نوشته اند . از جاذبه های دیگر کتیبه اورامان رخ انسانی را با لباس شاهی ، کلاهی استوانه ای و کتیبه ای که به زبان آشوری متنی نوشده شده ،به نمایش گذاشته است .در این کتیبه به ستایش خدایان آشوری پرداخته و در باره پیروزی و جنگ و تصرف آشوریان در شهرها ی مختلف شرح داده شده است . سنگ نبشته اورامان یکی از آثار تاریخی استان کردستان میباشد .

مشاهده مقاله
موسیقی محلی کردستان

موسیقی محلی کردستان

در استان کردستان بدلیل رقص و موسیقی خاصی که دارند سازهای مختلفی در این استان ساخته میشود مانند: نی دوزله یا دونای: این ساز از جنس استخوان میباشد و نحوه ساخت آن به این طریق است : دو استخوان را روی هم قرار میدهند و بر روی آن سوراخ هایی ایجاد می کنند تا نوازنده با آن سازی بنوازد .

مشاهده مقاله
رقص محلی کردستان

رقص محلی کردستان

در استان کردستان رقص کردی اهمیت خاصی دارد وجزوه آیین‌های نمایشی کردها بشمار می آید که بیشتر درشهر سنندج و مریوان برگزار میشود .

مشاهده مقاله
صنایع دستی کردستان

صنایع دستی کردستان

در استان کردستان بدلیل رقص و موسیقی خاصی که دارند سازهای مختلفی در این استان ساخته میشود مانند: نی دوزله یا دونای: این ساز از جنس استخوان میباشد و نحوه ساخت آن به این طریق است : دو استخوان را روی هم قرار میدهند و بر روی آن سوراخ هایی ایجاد می کنند تا نوازنده با آن سازی بنوازد . شمشال : استان کردستان رسم است در مراسم عروسی ، عزا ، مراسم درویشان و در نزد چوپانان این ساز نواخته شود که جنس آن از فلز است که شش سوراخ بر روی آن قرار دارد .

مشاهده مقاله