لوگو شاهین پرواز
آثار ملی و تاریخی شیراز

آثار ملی و تاریخی شیراز

باغ جهان نما یکی از قدیمی ترین باغ های شهر شیراز است که در استان فارس ،که در نزدیکی ارامگاه حافظ واقع شده است. نام دیگر ای باغ زینت الدنیا استدراین باغ ،انواع درختان سرو و کاج کهنسال، مرکبات و درختان میوه دیده می‌شوند.باغ جهان نماقبل از حمله تیمور گرکانی به ایران مانند سه باغ ارم، دلگشا و تخت قراچه جزوه زیباترین باغ های شیراز بوده است . در وسط این باغ عمارتی هشت ضلعی بنا شده که دارای چهار شاهنشین میباشد.نمای این بنا اجری با پنجره های چوبی و داخل آن یک حوضی از جنس سنگ مرمر قراردارد.

مشاهده مقاله
آبشارهای شیراز

آبشارهای شیراز

آبشار استهبال در 170 کیلومتری شیراز در شهرستان استهبال قراردارد دارای شانزده پله است و در هنگام عبور از این پله ها ریزش ابی از چشمه کوه های استهبال بسیار دیدنی و لذت بخش میباشد و محل مناسبی برای استراحت مسافران میباشد استهبال به معنای انگورستان یا نگهبان شهر استخر است.

مشاهده مقاله
چشمه های شیراز

چشمه های شیراز

چشمه جوشک چشمه ای در غرب شهر شیراز دراستان فارس بنام چشمه جوشک قراردارد این چشمه از رودخانه بزرگی سرچشمه گرفته که تمام باغ های روستای اطراف خود را ابیاری میکند و محل مناسبی برای گردشگران میباشد

مشاهده مقاله
دریاچه های شیراز

دریاچه های شیراز

دریاچه کافتر یا شاد کام این دریاچه بسیار زیبا در استان فارس و در جنوب شهرستان اقلید واقع شده است .اب این دریاچه شیرین و پردنگان بسیاری برای مهاجرت به این منطقه می ایند.مساحت این دریاچه چهل وهشت کیلومتر مربع و عمق ان بیست وپنج میلیون متر مربع است همچنین محل مناسبی برای پروش ماهی است.

مشاهده مقاله
رودخانه های شیراز

رودخانه های شیراز

رودخانه شورلار این رودخانه دراستان فارس و از بهم پیوستند چند نهر به وجود امده این نهر ها از کوهای سیاه و ملک تیروجم سرچمه میگیرند .از ویزگی های اب این رود خانه جنبه های درمانی ان است .

مشاهده مقاله
غارهای شیراز

غارهای شیراز

غار حیدر بیگ غار حیدر بیگ در استان فارس و در شمال شرقی شهر شیراز قرارگرفته است .در داخل این غار چاهی قراردارد هنگامی که در داخل غار هستین صدای ریزش اب سکوت این غار را بر هم میزند که بسیار لذت بخش میباشد راه دسترسی به داخل غار حیدر بیک اسان نیست و حتما باید ازوسایل فنی استفاده کنید .

مشاهده مقاله
کوهای شیراز

کوهای شیراز

کوه زاگرس این رشته کوه از قسمت شمال غربی به جنوب شرقی استان فارس کشیده شده است و دارای اب و هوای کوهستانی است در این استان سه نوع اب و هوا وجود دارد ناحیه کوهستانی شمال، شمال غرب و غرب: دارای زمستان‌های سرد معتدل و پوشش گیاهی است. 2- ناحیه مرکزی: این ناحیه در زمستان‌ها آب و هوای نسبتاً معتدل همراه با بارندگی و در تابستان‌ها، هوایی گرم و خشک دارد. و بیشتر شهرهای شیراز، کازرون، فسا و فیروز‌آباد دارای چنین اب و هوایی هستن 3- ناحیه جنوب و جنوب شرقی: هوای ناحیه در زمستان‌ها معتدل و تابستان‌ها بسیار گرم است.

مشاهده مقاله
سوغات استان شیراز

سوغات استان شیراز

خرمای جهرم یکی از سوغاتی های استان فارس خرمای جهرم است زنان استان فارس با این خرما رنگینک ،حلوا،نان مشت ،نان کماج ،رولت خرما درست میکنند

مشاهده مقاله
صنایع دستی شیراز

صنایع دستی شیراز

قلم زنی این هنر یکی از هنر های صنایع دستی استان فارس است که بر روی فلز انجام میشود و جنس ان معمولا از نقره ،مس،طلا ،برنج میباشد این هنر از نقوشی که بر روی فلز به صورت ضربه های چکش زده میشود ساخته میشود .

مشاهده مقاله
غذاها استان شیراز

غذاها استان شیراز

آش انار یکی از غذاهای محلی وسنتی استان فارس که در شهر شیراز درست میشو اش انار میباشد در این غذا چغندر ،برنج،گوشت چرخ کرده که به شکل گلوله های به اندازه فندق ،لپه ، انارو برای تزئئین نعنا خشک و پیاز داغ میریزند وقتی که برنج پخته شد، آب انار به آن افزوده و می‌گذارند به خوبی بپزد. در صورتی که آب انار ترش باشد ، یک یا دو استکان شکر به آن اضافه می‌کنندتاجایی که اش سفت شود

مشاهده مقاله